O mně

2008 – 2009  : CCNA Exploration course na Univerzitě Obrany

10.10 slavím každoročně založení projektu, který mi dal nejvíce administrátorských zkušeností. Mám již 9 leté zkušenosti s Game hostingem a letos oslavím 9. rok existence projektu 3server. Díky projektu 3server jsem konzultoval servery pro Cod Intel Ligu a chvíli jsem spolupracoval se členy Televize PG24.cz. 3server se také proslavil hostingem pro EG sports ligu (Counter-strike 1.6)  a výzkumem studentů psychologie Masarykovy Univerzity, prováděném na herní komunitě hráčů 3serveru. Se servery jsem se vypracoval od nuly až k dnešním serverům, ustájených na páteřní síti České republiky v serverovně Master DC Brno s neomezenou vyhrazenou páteřní linkou a stanovenou šířkou pásma 1000 Mbps.

Za dobu své praxe v IT jsem složil/opravil již stovky počítačů. Specializuji se na platformu AMD. Moje další specializace jsou small bussines servery a tichá, výkonná, herní PC.

Baví mě overclocking. V minulé době (rok 2012 – 2013) jsem se intenzivně věnoval opačné činnosti. Snižování spotřeby PC/Serverů. Díky snížené spotřebě lze ušetřit až několikatisícové náklady za elektřinu ročně. Při nákupu úsporného procesoru se náklady navrátí již do roka a pokud nejsme nároční uživatelé, ačkoliv nám běží PC/Server 24/7, návratnost za úsporný procesor je již většinou v období jednoho roku.

Mám dlouholeté zkušenosti s virtualizací. (od roku 2008) Začínal jsem na Vmware Serveru (Win 32), postupně jsem se propracoval k VMware Server 2.0.2, VMware ESXi (4.0 postupně až po verzi 5.1) , Citrix Xenserver, Xen, ačkoliv většina současných virtuálních stanic běží na KVM. Na běžných PCčkách jsem se časem spokojil s VirtualBoxem. Šáhnul jsem si i na VMware Workstation, což musím dát VMware Inc. za pravdu, že se jedná o kvalitní software s tím, že bych za něj asi nikdy nebyl ochoten platit takové peníze, jaké to stojí.

Moje publikační činnost se ubírá směrem Virtualizačních technologií. Po benchmarkování výkonu virtualizovaných platforem, jsem zjistil, že už je dnes téměř jedno co používáte za virtualizační platformu, pokud je vhodně zvolená k aktuálnímu hardwaru a způsobu využití. Jedním z budoucích cílů je přijít s účinnou ochrannou proti DOS a DDOS útokům.

Podílel jsem se aktivně v síťové Laboratoři Mendelu kde jsem v LS 2011 přednášel na téma Virtualizační Technologie v předmětu Unix (UNX). V souvislosti se síťovou laboratoří jsem měl také příležitost stát se testerem v projektu Virtlab. (viz obrázek )

Virtlab na UI PEF Mendelu

Dnes pracuji jako hlavní IT LDF MENDELU, která má na Mendelově univerzitě nejvíce serverů po fakultě PEF. Na LDF MENDELU mám na starosti 11 serverů, ještě více virtuálních stanic a mám jedinečnou příležitost řešit i tak zajímavé věci, jako je provoz linuxové terminálové učebny, kterou se mi během roku 2013 podařilo kompletně zvirtualizovat a zrychlit. Při provozu virtualizačních technologií používám v drtivé většině open-source/freeware řešení. Za rok 2013 jsem fakultě ušetřil 436 tisíc korun za nákup komerčních virtualizačních technologií, které díky nasazení KVM nebyly potřeba. Zaměřuji se na zefektivňování provozu serverové techniky a tedy i snižování nákladů, v čemž se chci i nadále zdokonalovat i příští roky. Po vstupu do komerční sféry plánuji ještě efektivněji šetřit firemní náklady a pomáhat tak firmám k masivním úsporám, které se vyplatí oběma stranám i v období hospodářské stagnace a nejistotě nejen na evropských trzích.
Mým cílem je snižovat náklady za cenu efektivity chytře a ne jenom osekat náklady tak, aby to v budoucnu stálo mnohem větší náklady, než doposud a jak můžeme vidět, že se v mnohých firmách děje.

2014 – Projekt Virtualfit

2015 – 2016 – Konzultace infrastruktury u společnosti SmartSupp s.r.o

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *