Pá. Čvn 21st, 2024

Určitě to znáte, děláte něco na widlích, pak že přebootujete a najednou se vám rozsype grub. Zkoušíte na to všemožná live cd, opravujete to, pořád se to snažíte opravit přes příkazy, ale pořád to háže nějaké naprosté nesmysly a pořád si to vymýšlí, proč nelze GRUB obnovit.

No a včera už mi fakt došla trpělivost. Nenávidím, proč jsou bootloadery tak hloupé a nedokážou se samy opravit, nebo najít operační systémy a partitiony bez zásahu uživatele s případným donastavením. Proč to nemůže být tak snadné, jako DHCP? Prostě vezmete počítač, strčíte do toho kabel a jste na síti, dostanete IP adresu a můžete být na internetu.

 

A protože už jsem na všechno rezignoval, pořád dokola si vzpomínat na příkazy pro grub a do záchranných konzol, poprvé jsem včera zkusil Rescatux z webu ( http://www.supergrubdisk.org/ ). Fungovalo to dokonale. Sice mi pak widle hlásily, že chybí hal.dll, ale GRUB to opravilo v podstatě na 3 kliknutí myší, bez stupidního vypisování příkazů a čekání a hledání disků, projíždění jednoho návodu za druhým, jak si opravit GRUB.

Proto doporučím každému tenhle skvělý projekt, který ukončil mé asi hodinové trápení se snahou obnovit GRUB. Jen zasunete CD do mechaniky, nabootuje vám Live linux s připraveným menu s obnovou grubu. Poklikáte pár tlačítek a už to funguje. Ovládání mi připadlo tak jednoduché a intuitivní, že sem ani nebudu popisovat jak obnova grubu pomocí tohoto LIVE cd probíhá. Takhle jednoduše, když se zautomatizuje na linuxech všechno, čeká je velice slibná budoucnost. Operační systémy a jejich údržba už dávno nesmí být jen v rukou profesionálů, ale musí cokoliv zvládnout i naprostý začátečník, jinak se dále neposuneme. Já se pokaždé naučil jak grub opravit, ale po půl roce zase příjdu k počítači s „GRUB RESCUE“ a zase nic nevím. Už se nebudu znovu učit, jak grub obnovovat přes hromadu příkazů, mám tyhle super liveka, která to udělají za mě.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *