Út. Zář 17th, 2024

Nezapomenu na doby, kdy jsem si říkal, jak si dokonale zautomatizuju KVMko, jak si všechno pořeším do vlastního High-availability mini-clusteru a pak objevím openstack a uvědomím si, jak jsem byl naivní, když jsem si myslel, že můžu svými silami udělat něco, co by se alespoň vzdáleně blížilo High-availability řešení pro menší podnik.

Nebudu psát, jak mi openstack sedí a jak se mi líbí vše, co vypadá strašně komplikovaně, protože ruku na srdce, jakmile jsem si ošahal většinu nebo všechny funkce VMwaru, tak mě začal zajímat Citrix, až jsem si ošahal a vyzkoušel Citrix, tak mě začal zajímat KVM a příkazy z virshe. A najednou je načase, kdy už se i na KVMku začínám nudit stereotypem a chtěl bych něco „víc“. Najednou objevím openstack, pak se to začne objevovat i napříč všemi distribucemi a dneska chápu, že openstack je pro mě něco, co někdo psal akorát pro mě. A když jen vidím, čtu o tom a studuji to, tak se mi neustále v hlavě vybavují všechny možnosti a případy použití openstacku a když to porovnávám s konkurenčními technologiemi, tak musím uznat, že na to, že je openstack zadarmo, jenom to vyžaduje znalosti a trošku více času na začátku, tak je to samostatná kategorie o sobě, nemůžete to srovnávat s VMwarem nebo Citrixem, které se pohybují v kategorii freeware* ovšem v jejich podání ale taky v kategorii „neumí to skoro nic“. V cenové relaci „hezky mi to zaplať“ dostanete balík „už to něco umí“. V cenové relaci „plať jako mourovatej“ se teprve nacházíte v kategorii „umí to všechno“. Openstack je v tomhle super, protože dostáváte zadarmo to, co by se nacházelo jinak už v kategorii „hezky mi to zaplať“ nebo dokonce v kategorii „plať jako mourovatej“.

Tady přikládám odkaz na vcelku perfektní úvod k openstacku. Přišel jsem ohledně openstacku na jednu důležitou věc. Člověk na začátku neví k čemu je který modul dobrý, teď k tomu musí člověk chodit do práce, do toho starosti a po večerech sedíte nad openstackem a zkoumáte jak co funguje, než se k tomu dostanete za týden, tak samozřejmě už zase nic nevíte a navazujete na začátku tam, kde jste začali minule, narozdíl od toho, abyste se to snažili od začátku hlava nehlava nějak nahodit a pak si s tím hrát.

Proto pro snadnější zorientování na začátcích přikládám odkaz na článek, který věnuji všem začátečníkům s openstackem.

Občas tedy nakonec volnost, jakou poskytuje openstack v podobě tolika modulů a varianta architektur, může být pro některé do té doby zatvrzelé citrixáře, VMwaráky nebo KVMkaře, Xenaře a ostatní možná překážkou k tomu, aby hlouběji a snadněji pronikli do Openstacku.

 

 

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *