So. Čvc 27th, 2024

V diskusích na internetu se uvádí, že B350 desky jsou problém a kdykoliv se objeví problémy se stabilitou, je to důvodem k reklamaci.

Na jiných diskusích jsem zase četl, že první generace ryzenů 1xxx byly problémové a rovněž bývaly reklamovány výměnou kus za kus.
Co ale dělat v okamžiku, kdy už nemáte záruku ani na desku, ani na procesor?

Jak se závada projevuje?

Ve windows se závada projevit nemusí vůbec. Pokud jste si však první generaci ryzenů oblíbili kvůli nízkým pořizovacím nákladům a velmi slušnému výkonu pro virtualizaci v linuxu/proxmoxu/KVM/XCP-NG/VMwaru/FreeBSD možná se vám objevily stejné potíže, jako mě na některých strojích. Stroje vypisovaly error, že některé vlákno mělo tzv. soft-lockup, zásek na několik vteřin. Občas se mohlo stát, že se stroj freeznul úplně, jindy se stroj samovolně resetoval tvrdým resetem.

Která řešení nezabrala

  1. Updatovat bios na nejnovější, nebo starší verzi, než aktuálně používanou (Zkoušeno gigabyte Gaming 3 rev 1.x bios F52M, F52e, F40, F32)
  2. Novější či starší kernel (6.1/6.2 nepomohlo, 4.19 kernel nepomohl, 4.18 kernel nepomohl, 5.15 kernel nepomohl)

Řešení, která jsem nezkoušel

Zakázat v kernelu C6 state (mělo by být údajně turbo), který občas pomůže, občas nikoliv. Vkládám sem komentář jednoho z diskutujících zde:

Having disabled C6 — using the ‚zenstates.py‘ script, from https://github.com/r4m0n/ZenStates-Linux — my machine has not frozen for 7 days.

Domnívám se však, že kdyby to bylo turbem, tak by ho stačilo zakázat v BIOSu a problém by se neobjevil. Za mě jsem odpozoroval, že se mašina měla tendenci freezovat a resetovat spíš tehdy, když běžela v idle režimu, což se bavíme spíš o stavech C0 a C1.

Řešení, které u mě fungovalo

Díky diskusi na AMD community diskutující shinobi, který napsal:

With everything new & stock, we always have to go into the BIOS and disable the "Global C state control" setting in the BIOS, to make the system stable.

Potom, co jsem nastavil Global C-state Control na Disabled, už se stroj ani jednou nezasekl ani neresetoval. Samozřejmě kvůli spotřebě jsem byl nucen snížit rychlost cpu na 1,1Ghz, což jsem vyhodnotil jako ideální poměr mezi výkonem a spotřebou z dřívějších měření, nicméně po tomto nastavení jsem opakovaně spotřebu stejného stroje již neměřil, proto to prosím berte s rezervou jako nepotvrzené tvrzení.
Dále v kombinaci Power Supply Idle control jsem nastavil na : Typical Current Idle
Ukázka, jak nastavit BIOS, pokud vám deska freezuje, nebo se náhodně resetuje v Linuxu

Nevýhody řešení a závěr

Nevýhoda řešení je, že procesor patrně poběží na plný výkon, anebo na frekvenci, kterou mu nastavíte. Čímž se dostáváme k tomu, že stroj se s vysokou pravděpodobností bude blížit své maximální spotřebě procesoru. Pokud máte úsporný TDP 35W Ryzen GE/Athlon 300GE, tak si s tím moc nemusíte lámat hlavu. Řešení by pro mě nebylo použitelné okamžikem, kdybych potřeboval současně stabilitu a současně provozovat např. 105 Wattový procesor od AMD na co nejnižších výkonech kvůli nízké spotřebě při 24/7 provozu, což patrně drtivá z vás řešit nebude. Přesto však budete schopni počítač provozovat jako doposud, jen při nečinnosti stroj nebude tak úsporný, jak by být mohl, což vás při několikahodinovém používání stroje denně opravdu trápit nemusí.
Věřím, že nebudu jediný uživatel na české scéně, který s tímto měl problémy.

Pozor: pokud si nevhodným nastavením bricknete počítač, či počítač poškodíte, nebo zničíte, anebo kteroukoliv z jeho komponent, neberu za to žádnou zodpovědnost, proto postupujte při veškerých postupech maximálně opatrně. Všechny mé články jsou pouze informativního charakteru.

zdroj

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *