So. Čvc 27th, 2024

Kdokoliv bydlíte ve městě, asi vás už napadlo, že byste si mohli dopřát čističku vzduchu a ulevit tak svým plicím od smradu a částeček ze spalovacích motorů, pneumatik, smogu z nejbližších spaloven, elektráren apod…

A už ani nemusíte hledat, protože jsem to našel za vás. Podotýkám, že se nejedná o placený článek, od nikoho nebudu mít ani korunu za provize, ale zato očekávejte až bolestivou upřímnost na adresu srovnávačů cen v dané kategorii a většinu společností, které taková zařízení vyrábí a nabízejí.

Metodika

Najděte čističku, která má co nejvíce možných funkcí a náklady na 10 let provozu včetně náhradních filtrů bude nejnižší v poměru cena/výkon.

Zdroj 1
Zdroj 2
Zdroj 3
Stávající čistička

Ostrá kritika úplně všech začíná, tyto čističky rozhodně NEkupujte

Začnu od konce. Stávající čistička, kterou mám, je na nic v tom, že do toho pořád musíte dokupovat filtry 6 měsíců, dražší kousky dají 12 měsíců. Uznávám, že se jedná o jedny z nejlevnějších filtrů, které dříve stály okolo 700 korun a vydrželo to cca půl roku až 1 rok. Později ale zdražily a nyní se pohybují okolo 950 – 1000 korun. Chcete dát za 10 let 10 000 korun jen za blbé HEPA filtry? Ekonomicky to z dlouhodobého hlediska vůbec nedává smysl něco takového provozovat.

Pokračujme na zdroj č. 3. A začněme hned touto tabulkou:

Zdroj: https://www.vzdusin.cz/nejlepsi-cisticky-vzduchu

Nevím, jestli vzdusin.cz má seřazené čističky podle výše marže, nebo proto že si nechali zpracovat nezávislý test autorizovanou laboratoří, ale počítejte se mnou.


Vezměme si hned tu nejlepší čističku Olimpia Splendid AURA ABSOLUTE. Vyhodíte za to 12 790 CZK, momentálně ve výprodeji se slevovým kódem VYPRODEJ24 za 11490,- CZK s DPH, jinými slovy, nekupujte to ani mimo výprodej. V této čističce se skrývá úžasná ekonomická past na peníze a jsem rád, že jsem velmi rychle prokoukl.
Sada náhradních filtrů stojí 1940 CZK s DPH, viz obrázek a vydrží 4320 aktivních hodin.

4320 hodin = 180 dní v kuse. Po 180 dnech musíte znovu „investovat“ 1940 CZK s DPH. Ročně jste v tom za 3880, za 10 let jen za náhradní filtry necháte 38 800 korun s DPH. Přátelé, já bych chtěl být ten prodejce, co ty filtry prodává, protože jakmile si pojistíte zákazníka, že bude brát od vás náhradní filtry, tak máte úžasnou továrnu na peníze a přitom to jde všechno dělat úplně jinak.
Pořizovací cena + cena za všechny filtry za 10 let provozu činí: 51 590 CZK s DPH. Pro některé už by to byl rozpočet nějakého automobilu z bazaru. Můj názor o naprostých vydřiduších už znáte, ale přesto se i já mohu seknout, takže se pojďme podívat na druhý nejlepší přístroj v „nezávislém“ testu od vzdusin.cz.

Zdroj: https://www.vzdusin.cz/sada-filtru-pro-cisticku-olimpia-splendid-aura-absolute

Druhá nejvíc vydřidušská čistička vzduchu v poměru předražená cena/výkon:

Ani tuhle nekupujte, zdroj: https://www.vzdusin.cz/cisticka-olimpia-splendid-aura-di

Schválně sem dávám screenshot, abyste se bili do hlavy pokaždé, kdykoliv si tuto čističku vzduchu budete chtít koupit za víc, než za 4990 z úžasného výprodeje.

Cena náhradních filtrů do Olimpia Splendid aura Di? Lidových 1049 korun! Ano a počkejte si na háček.

A tady máme háček, výdrž až na 2000 hodin, zdroj: https://www.vzdusin.cz/sada-filtru-pro-aura-di

https://www.vzdusin.cz/sada-filtru-pro-aura-di

Uvedené filtry za 1049 korun budete potřebovat za rok minimálně 4 kusy. (konkrétněji tedy 4,3 kusy, ale to pomiňme, počítejme 4 kusy). Za 10 let necháte na provozních nákladech JEN za filtry 41 960 CZK.

Kupní náklady mimo slevu + provozní náklady na 10 let za Olimpia Splendind aura Di = 48 950,- CZK s DPH

U třetího filtru Airbi v nabídce se již neuvádí, jak dlouho vydrží sada náhradních filtrů.

Pokud něco takového předvede nějaký prodejce, tak u mě skončil a nebudu mít vůbec zájem zkoumat další produkty v jeho nabídce, protože se mi snažil vecpat provozně nejdražší filtr, který vůbec nedává ekonomicky smysl.

Ze zdroje 2 jsem prošel Philips 4000i series, na můj dojem vysoká vstupní cena, protože výrobce do takového zařízení integruje alexu a další nesmysly a dělá z toho lifestylový produkt. V dokumentaci výrobce se však jasně uvádí v poli „Doporučená doba pro výměnu filtru“: 3 roky. Náhradní filtr okolo 1700 korun, dejme tomu, to už je lepší, než konkurence. Ale pokračujme dál.

Z dalších zdrojů jsem prošel Sharp, Daikin a zaujala mě jedna věc. Čistička vzduchu, kde výrobce uvádí, že čistička zvládne 10 let bez výměny filtrů. Od té doby už nechci slyšet o žádném výrobci, který by nenabízel totéž. A z výrobců, kteří toto garantují je japonský Sharp a japonský Daikin. Jestli jsou další výrobci, kteří garantují 10 let životnosti filtru, klidně se pochlubte v komentářích, já budu jedině rád.

Závěr: Sharp KC D60EUW vs. Daikin MC55W vs. Daikin MCK55W vs. Daikin MCK 70YV

Už jsou to velmi podobné produkty. U všech těchto produktů vydrží filtr dle výrobce až 10 let. I kdyby to nedalo 10 let ale jen 9 let, pořád jste na naprostém zlomku toho, kolik stojí konkurenční produkty, kde musíte měnit filtry jak mourovatí. Daikin má tu výhodu, že je profláknutý jako výrobce kvalitní vzduchotechniky a klimatizací.

Není to tak problém Sharpu, jako spíš trhu. Ale našel jsem náhradní filtr na Sharp, u kterého jsou garantovány jen 2 roky životnosti. Hodnocení má dobrá, ale našel jsem ho na heuréce za cenu okolo 12 690 korun. Z recenzí si nejčastěji lidé stěžují na nutnost častého doplňování nádržky s vodou. Ale stále to označuji jako za špičkový produkt. Pokud ho již máte, budete s ním spokojeni a dál číst nemusíte. Dokumentace zde.

Dále tu máme Daikin MC55W. Porovnal jsem ho s Daikin MCK 70YV, pak jsem porovnal cenu a jediné, v čem se tyto 2 produkty liší, je kromě ceny a rozměrů už jen datum uvedení produktu na trh a máme tu samozřejmě rozdíl mezi MCK55W a MC55W. MCK má navíc osvěžovač vzduchu a potřebuje nádržku s vodou.
Dohledal jsem filtr na dalších 10 let pro MC/K55W a stojí cca 4000 korun, ale máte to 4000 korun na dalších 10 let…

U řady MCK 55W též po 10 letech dokoupíte nový zvlhčovací filtr.

Teď si pořádně kopnu do heuréky. Na heuréce, jsou ceny totálně přepálené. Nejlevnější ceny u čističek vzduchu tam má Allegro a vzhledem k recenzím na polské Allegro jsem tam nic doposud nekoupil a doufám, že ani nikdy nic nekoupím.

Zdroj: https://cisticky-vzduchu-a-zvlhcovace.heureka.cz/daikin-mc55w/#prehled/

Přičemž levněji než na Heuréce to najdete na více místech na googlu a dokonce lepší variantu MCK55W s osvěžovačem vzduchu.
Vítěznou nabídkou pro MCK55W se stává tato nabídka za 10843 CZK s DPH. MCK55W pochází z roku 2020.

No, jenže to by mě nedalo, abych neporovnal další nabídky a narazil jsem na MCK 70 YV, modelový rok 2023.

Cena 7836 s DPH za MCK70YV, vs. 10843 CZK s DPH za MCK55W stojí za další čas a zvážení, který kus vzít raději. Proberme si specifikace v tabulce.

MCK 55W:

Vkládám ještě video výrobce, jak to funguje ze zdroje: https://youtu.be/lUuPeHabW4U?si=6_RLr61bOwfSvCdy domnívám se, že MCK 70YV bude totéž, jen v jiném těle.

MCK 70 YV:

A teď si to zanesme do tabulky:

ProduktKolik za základní produktCena náhradních filtrů za 10 letProvoz vč. pořizovacích nákladů za 10 let celkem
Xiaomi 2H Air Purifier3069 CZK s DPH11 980CZK s DPH (nejlevnější neoriginální)15 049 CZK s DPH
Olimpia Splendid AURA ABSOLUTE11490 CZK s DPH38 800 CZK s DPH50 290 CZK s DPH (ve slevě)
Olimpia Splendid aura Di4990 CZK s DPH41 800 CZK s DPH46 790 CZK s DPH (ve slevě)
Daikin MCK 55W10843 CZK s DPH0 CZK s DPH10 843 CZK s DPH
Daikin MCK 70YV7836 CZK s DPH0 CZK s DPH7836 CZK s DPH <- vítěz

Neříkám, že je tohle jediná možnost, ke které se musíte rovněž dopracovat. Jedná se o cestu, ke které jsem se dopátral potom, co mi připadla nabídka všech výrobců na první pohled stejná, při bližším zkoumání zjistíte, že většina výrobců těží z neznalosti zákazníků o provozních nákladech a z onoho „už se to jednou koupilo, tak už se s tím nedá nic dělat“.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *