Čt. Říj 10th, 2024

 

Hotovo. Takže…

1) Originální ovladače od společnosti Canon stojí za přesdržku. Všem manažerům společnosti Canon tedy vzkazuji, ať se laskavě postarají o lepší podporu linuxu, jinak tohle byla poslední tiskárna, jakou jsem si od této společnosti kupoval.

2) K rozchození na debianu squeeze v apt-get najdeme jen verzi 5.2.6. Tam se ovladač na canon MP540 NEnachází! Když jsem zjistil, co všechno mě na malém datastoru nutilo nainstalovat jen proto, abych to zkompiloval, abych následně zjistil, jaké to má všude okolo potřebné návaznosti, tak jsem se nejen vykašlal na debian squeeze, ikdyž je to stable, ale taky jsem si uvědomil, že nemám za potřebí trávit jedno odpoledne za druhým řešením problémů, na které čas fakt nemám. Na debianu wheezy máte krásně v balíčcích k dispozici gutenprint drivers 5.2.9

3) To snadné, co Vám stačí na debianu wheezy zadat je tohle:

root@server:~# apt-get install printer-driver-gutenprint

Bez problémů se Vám stáhne a nainstaluje vše co potřebujete.

K datastoru Vám dám jednu skvělou radu. Vykašlete se na AMD 64 když se jedná o funkcionální stroj určený k zajištění funkcí Vaší domácnosti. Druhou radu, kterou Vám dám je, že obvykle když výrobci dávají nálepku „jsme open-source“ a potom mají tu drzost nahodit ke stažení ovladače, které stejně většině lidem nefungují a ještě je stěží na AMD64 OS nedostanete, tak na tvrdo říkám – bojkotujte výrobce, kteří nemají zájem se postarat o linuxovou komunitu a soustřeďte se raději na ty výrobce, kteří komunitu podporují. Poznal jsem pár bláznů, kteří si napsali dokonce vlastní ovladače k nějakému zařízení nějakého výrobce, který na to kašlal. Komunita to sice ocenila, to je fajn a já jim taky tleskám, ale v tu ranu nám někdo dělá to, za co je zodpovědný výrobce zařízení a tímhle tím člověk z komunity najednou defakto pomáhá dělat obrat výrobci, který se o danou funkcionalitu nepostaral.  Jasně, lidi potřebují tisknout, pracovat, ale jedna věc je dělat ovladače pro něco z číny, na co ovladače prostě nikdy nebudou, dokud si je sami nenapíšeme a druhá věc je psát ovladače pro linux na zařízení nějakého výrobce, který je globální značkou, možná i leaderem na trhu a má tu drzost se vykašlat na ovladače pro ostatní platformy než pro windows a mac.

Tak, to jsem se vynadával a teď zpátky k tomu, jak to dodělat.

v

/etc/cups/cupsd.conf

jsem si změnil:

Listen localhost:631

na

Listen IPAdresaStroje:631

No a potom kde vidíte třeba:

<Location />
 Order allow,deny
</Location>

změňte na:

<Location />
Order allow,deny
allow from 192.168
</Location>

v případě že 192.168 je vaše lokální síť ve formátu 192.168. cokoliv . cokoliv

Pokud chcete tiskárnu vzdáleně i nainstalovat, tak řádek allow from 192.168 přidejte do všech částí pro každou Location pod Order Allow, deny. Potom dáte:

/etc/init.d/cups restart

No a pak si dejte v prohlížeči:

http://IPAdresaStroje:631

naběhne vám webové rozhraní a tam už se můžeme intuitivně doklikat k přidání tiskárny, vyhledání správného ovladače (vyberete jenom z hotového menu, klídek) a potom ti rozkliknete v manage printers vytisknout zkušební stránku, jestli je vše OK a když bude, tak jste spokojení a můžete tisknout o 106! 🙂

cups

Tisk funguje jak z linuxu, tak z windows.

Třeba na windows 7 dáte přidat přes start/ Zařízení a tiskárny / nahoře přidat tiskárnu/ Přidat síťovou tiskárnu, bezdrátovou tiskárnu nebo tiskárnu s technologií bluetooth/ zastavit/ Požadovaná tiskárna není na seznamu/Vybrat sdílenou tiskárnu podle názvu/ a buď tam rovnou vložíte \\IPAdresaStroje\Canon_MP540_series jako v mém případě, nebo zkrátka:

 \\IPAdresaStroje\Nazev_Vasi_tiskarny_kterou_vidite_v_CUPS

Název tiskárny v cups najdete v:

 http://IPAdresaStroje:631/printers/?
Ve sloupci s názvem Queue Name.

Enjoy

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *