Po. Čvc 15th, 2024
uefi logo

Občas za vámi někdo přijde a stěžuje si, že mu bootuje dlouho počítač, protože se zasekne na IPv4 PXE bootu. Možnosti jsou 2. Uděláte si vlastní PXE boot server a na něm povíte počítačům, aby bootovaly rovnou z disku, takže by to mělo být rychlejší, než aby počítač beznadějně vyhledával na síti pxe server, který tam není. Anebo bootovací prioritu zrušíte. Jenže pokud se za uživatelem nemůžete dostavit osobně a má linux, je pro vás snadnější mu poslat příkaz, který si za roota či se sudo právy vykoná sám a nemusíte k němu vůbec chodit. Na tuto možnost je nutné mít UEFI bios.

Ušetřím vám proto čas, tohle je můj skript, který jsem otestoval na HP Elitedesk počítačích na ubuntu-server 20.04. LTS:

for order in $(efibootmgr |grep IPV[4,6]|cut -f1 -d“ „|sed „s/Boot//g“ | sed „s/*//g“); do efibootmgr -b $order -A ; done

Jenže vy to potřebujete prvně nainstalovat:

apt install efibootmgr
RHEL/Alma/Centos/Rocky:
dnf install efibootmgr


Odebrání nějaké boot možnosti:
efibootmgr -b ČísloBootMožnosti -B
příklad:
efibootmgr -b 0008 -B

Aktivace boot možnosti:
efibootmgr -b ČísloBootMožnosti -a
příklad:
efibootmgr -b 0008 -a

Dektivace boot možnosti:
efibootmgr -b ČísloBootMožnosti -A
příklad:
efibootmgr -b 0007 -A

Aktivované uvidíte ve výpisu s hvězdičkou. Deaktivované bez hvězdičky.

Zdroj:
https://www.linuxbabe.com/command-line/how-to-use-linux-efibootmgr-examples

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *