Komu z Vás se podařilo díky návodu v minulém díle nainstalovat linux na vlastní základní desku, tak Vám gratuluji. Tento díl bude určen ze začátku zejména pro ty z vás, kterým bootování linuxu nebo instalace z nějakého důvodu nešla.
Při bootování z USB flashky nebo z DVD se mi rozkostičkuje obraz a nic nevidím
Jestli běžíte na integrované grafické kartě, je dost možné, že není podporovaná, nebo nestačí na nejnovější rozhraní linuxu.
Řešení: Zkuste buď starší verzi stejného linuxu, jinou variantu grafického rozhraní (lxde, xfce, cinnamon atd…). Já jsem zatím nikdy neměl problém na slabším hardwaru s Xfce rozhraním nebo s Lxde.
Pokud to nezabralo, tak zkuste jinou distribuci linuxu. Vůbec se v začátcích nemá smysl trápit nad tím, proč Vám nějaká distribuce nejde, prostě si tam nainstalujte jinou variantu stejné distribuce, nebo tam dejte jinou distribuci linuxu. Tedy pokud Vám tam nejde Debian, zkuste ubuntu, když tam nepůjde ubuntu, zkuste Centos, když ani to, zkuste Arch Linux, ZorinOS, nebo starší verze, či různé lightweight verze (odlehčené verze) jakékoliv distribuce… Teď to znělo jak rady pana Babice, nevadí.
Instalace mi nedetekuje síťovou kartu, takže se nedostanu na internet
Setkal se s tím kolega. Debian 8 jessie mu nedetekoval síťovou kartu. Trápil se s tím asi 14 dní, než přišel na to, jak tam ručně dodá ovladače. Tam se mu zase stávalo, že mu síťová karta už konečně svítila, ale jakmile tam připojil kabel, zhasla a přestala fungovat.
Řešení: Jste začátečníci? Tak se na to vykašlete a běžte do jiné distribuce linuxu. Nemá smysl se na začátcích s linuxem jakkoliv trápit. V opačném případě, pokud se na to cítíte, tak vás čeká mnoho hodin googlení a zkoušení. Během instalace je možné ovladače samozřejmě buď ručně načíst, nebo je zaintegrovat přímo do instalace. Postup zde zatím uvádět nebudu. To až podle velkého zájmu čtenářů někdy v budoucnu.
Nejde mi dokončit instalace, protože to chce stahovat data z internetu a mě tam nejde internet
Pokud jste stahnuli .iso verzi netinst, potřebujete mít počítač připojen k internetu, jinak jste schopni nainstalovat maximálně čistý linux bez grafického rozhraní. Po takové „úspěšné“ instalaci by vám zůstal jen příkazový řádek a základní systém. Pokud si dobře pamatuju, tak tam byl jen SSH server a nic víc. Na virtuálních serverech mi to občas stačilo, pro začátečníka je to však nepoužitelné.
Řešení: Začínáte? Stáhněte si verzi i386 nebo i586/i686, v případě viz. 1. článek letního linux Tutorialu AMD64 variantu, pokud váš procesor podporuje 64 bitové instrukce. Tyto uvedené verze v sobě obvykle obsahují i grafické rozhraní a hromadu utilit. Po nainstalování byste tedy měli použitelný linux s grafickým rozhraním.
Nainstalováno, co dál?
Linux vám umožňuje opravdu velmi mnoho možností, jak využít hardware, který teď máte před sebou na stole. Naprostá bezkonkurečnost linuxu tkví v jeho spolehlivosti. Linuxový počítač Vám může běžet klidně 3 roky bez restartu, sám jsem se o tom přesvědčil na některých mých serverech. Linux je zkrátka tak spolehlivý a dobře navržený operační systém, který Vám umožní spolehlivě běžet na zařízeních klidně tak dlouho na jednu instalaci, než třeba zařízení nevyměníte za úplně jiné, výkonnější. Můj osobní rekord je něco přes 1100 dní, tedy 3 roky a něco. Důvod proč uptime nebyl delší je skutečnost, že bylo nutné server vypnout kvůli výměně APC zásuvek, jinak by server běžel bez restartu doteď.
Uvedu 0.0001% ze všech možností, které Vám linux nabízí:
- Linuxový router
- Linuxový server (tiskový server, webserver, databázový server, emailový server, IRC / chat server, aplikační server)
- Automatizační počítač
- Počítač na stahování dat z internetu (torrenty, běžná stahování z uložto atd…)
- Diskové pole / datové úložiště (NAS / FREENAS)
- Hraní starých dosáckých her pomocí utility Dosbox pro linux
- nenáročný počítač pro brouzdání po internetu, lítání po facebooku a sledování youtube videí
- Nenáročný kancelářský počítač na práci s tabulkami, dokumenty, prezentacemi
- Informační kiosek (pro propagační účely, stačí jen připojit dotykovou obrazovku)
- Spouštění pomocí WINE emulátoru i některých programů i her pro windows (kolega bez problému rozjel i Microsoft Office 2016 na Linuxu, já z lenošnosti lognu na rdesktop jinam)
- Počítač na obnovu dat z vadných médií (flash karty, vadné harddisky atd… pomocí utilit testdisk a photorec)
- Pokud byste měli výkonnější stroj s procesorem podporujícím virtualizační instrukce, tak i virtualizační server
- Experimentování s clusterovými systémy (od distribuovaných výpočtů, až po replikované souborové systémy typu DRBD, GlusterFS a další)
- Učení se s linuxovými utilitami, díky kterým jste schopni zpracovat a automatizovat zpracovávání obřích sad dat, texťáků apod..
- Počítač pro monitorování domácnosti, teplot, provoz průmyslových zařízení, detektorů, sběr dat z čidel atd…
- Kamerový systém
- Softwarová IPS/IDS ochrana (snort, suricata, tripwire, ossec)
- Kvalitní spolehlivý firewall (iptables, FirewallD, Shorewall atd…)
- HTPC / TV (home theather PC) (kodi a další)
- Počítač, na kterém se můžete učit základy programování
- Vlastní cloud pro synchronizaci souborů (OwnCloud, Seafile, Pydio)
- Těžení bitcoinů či dalších virtuálních měn (tedy pokud chcete těžit virtuální měnu, nechcete utrácet peníze za licenci Windows či MacOS a máte dostatečně výkonný hardware, určený pro těžbu coinů)
- PXE server
- klonování počítačů na dálku
- klonování disků
A samozřejmě mnoho, mnoho, mnoho dalšího. Budu rád, když mi v komentářích pod tímto článkem napíšete, kudy dál byste se rádi ubírali a kudy bych měl směrovat svoje další díly, protože zatím ještě nic není dané.
Zatím to osobně vidím tak, že bych v příštích dílech ukázal, jak na Linuxovém počítači hrát Dosácké staré hry, to totiž udělá radost každému. 🙂