Pá. Čvn 21st, 2024

MIkrotik začal nově prodávat naprosto peckovní router HAP AX Lite v obalu od původního HAP lite v hodnotě pětistovky, s cenou sice atakující tisíci korunovou hranici, nicméně za tu cenu dostanete:

  1. 1 Gbps porty, všechny!
  2. Wi-fi 2,4Ghz AX standard, takže připojíte bezdrátově VRko a můžete jet plně bezdrátově, protože to ta wifina utáhne naprosto bez problémů.
  3. Adaptér na micro-usb, takže kdyby vám zdechnul někdy adaptér, tak připojíte nabíječku od mobilu a jedete vesele dál. Dokonce jsem HAP LITE jednou poháněl z powerbanky a jelo to pár hodin.
  4. 2 jádra, 800Mhz, podpora IPv6
  5. Pokud je mi dobře známo, tak Mikrotik není Made in China, ale Made in Latvia, Made in EU.
  6. Antény mají lepší zisk oproti předchozím modelům HAP Lite
  7. Podpora Wireguard VPN v RouterOS

Zdroj: https://www.i4wifi.cz/cs/285257-mikrotik-hap-ax-lite

Kdy přijde ještě něco lepšího?

Já si počkám na 5Ghz verzi s AX, ale tam si budu muset o něco připlatit a přesto uvažuji, že všude, kde jsem měl HAP-LITE dám všude tento a HAP Lity se 100 Mbps už budu používat jen na výukové a testovací účely, nebo jako rezervní nouzovku (kdyby náhodou)

Komu doporučit

Majitelům VR, kteří nechtějí za router utrácet majland a chtějí mít co nejlevnější mikrotik, který utáhne gigabitová připojení do internetu.
Všem kdo chtějí levný a spolehlivý router, který jim utáhne 1Gbps linku do internetu.
Komukoliv, kdo začíná s Mikrotikem a chce začínat s něčím, co už má víc výkonu.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *