Po. Bře 18th, 2024

Prvních pár minut jsem z netplanu rostl a chytal asi 16 infarktů za minutu a 37 druhů rakoviny.

No a teď jsem to prostě ohnul přes koleno jak potřebuji, dogooglil se k použitelnému řešení a předávám vám proto dál svoji konfiguraci:

Ty vole! Kde je síťová konfigurace?

No, na ubuntu 20.04 už není v /etc/network/interfaces, ten je totiž prázdný.

Na ubuntu 20.04 se nachází v :

/etc/netplan/00-installer-config.yaml

Ten můj vypadá pro fungující KVM, které si natáhne pro br0 ip adresu z DHCP serveru takto:

# This is the network config written by 'subiquity'
network:
  ethernets:
    eno1:
      dhcp4: no
      dhcp6: no
  version: 2
  bridges:
    br0:
      dhcp4: yes
      dhcp6: yes
      interfaces: [eno1]

Ve zdroji dole jsem nechal examply pro případ, kdybyste to používali s IP adresou. Mě pořád nadával netplan za to, že jsem dhcp4: yes vkládal pod interfaces. MUSÍ TO BÝT NAD INTERFACES! …koho to má napadnout, žejo… Naštěstí jsem pak vygooglil example a už mlčím. 😉

Lituji všech, kdo na netplanu bude nasazovat 10 interfaců, 18 vlan a do toho všeho ještě bonding.. Ne, to prostě nechceš! Na cloud dobrý, ale když má někdo někde pár single mašin, chuťovka velebnosti, vážně chuťovka.

Na obhajobu netplanu zase musím uznat, že si to nasadí ip automaticky bez nutnosti někde shazovat a nahazovat příkazem interface, dále pak skutečnost, že vám netplan bude nadávat tak dlouho a často, dokud ten config nebude správně. Uff, takže dneska remíza / výhra.

zdroj

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen − five =