Út. Zář 10th, 2024

Ve svém okolí mám několik frontenďáků, backenďáků, kteří začínají s Linuxem, je to pro ně nové, plavou v tom. Proto mě napadlo, že bude nejjednodušší tu udělat návod s VirtualBoxem (já vím, že jde rozjet docker i na windows, ale VirtualBox rozjedete prakticky na čemkoliv, od Windows, Linux, Mac OS, až po FreeBSD, NetBSD. Výhodou oproti instalaci dockeru přímo na systém je ta, že když už máte třeba desktop PC, notebook, pak třeba firemní notebook, tak můžete navzájem mezi nimi tuto virtuálku exportovat, importovat, dál s tím pracovat, dělat snapshoty, když se chystáte něco rozvrtat a to vám zkrátka POUZE docker na systému neumožní.

Stáhnout instalaci VirtualBoxu

Takže začněte a nainstalujte VirtualBox. Prakticky vše co vám to při instalaci doporučí, odkývejte se souhlasem.

https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Windows 10 Instalace VirtualBoxu

Windows 11 instalace VirtualBoxu

Instalace na Ubuntu 2x.04 LTS VirtualBox

Mám VirtualBox, teď vytvoříme Virtuálku

Virtuálku si představte jako okno, ve kterém vám běží jakýkoliv operační systém chcete a když to okno zavřete, jste zpátky ve vašem operačním systému a můžete mezi nimi v reálném čase přeskakovat bez rizika, že byste si něco vymazali ve vašem systému, na který jste zvyklí.
Ubuntu Desktop 22.04 LTS stáhněte zde.

Otevřeme VirtualBox, klikneme na Nový:

2048 MB RAM považuji za minimum, aby to nebyla výkonnostně tragédie. Jinak byste potřebovali jinačí distribuci linuxu, která nebude žrát tolik RAM. Věřím, že najdete nějaké úspornější distribuce a odnože Ubuntu, třeba Lubuntu. Vyberte Vytvořit nyní virtuální pevný disk. Pokud má váš PC/notebook víc než 8GB RAM, můžete nastavit 3072MB, pokud víc než 16GB RAM, nebál bych se VMku věnovat 4096MB.
Pozor, v umístění souboru vám VirtualBox vytvoří soubor, který v případě, že máte zaškrtnuto/povoleno Dynamicky alokované (vhodné pro SSD disky), vytvoří soubor, který může narůst až do velikosti 30.0 GB, ale dokud místo nezaplníte, tak nenaroste, takže bezprostředně po instalaci systému může mít image 5 až 7 GB na disku. Pokud to máte na harddisku a máte dostatek prostoru, tak se pro drobné zvýšení rychlosti doporučuje nastavit Pevná velikost, ale počítejte, že vám už od vytvoření soubor Docker.vdi spotřebuje 30.0GB na disku.

Nastavujeme VirtualBox

Nastavte si aspoň 2 jádra procesoru, ať to není pomalé jak šnek
Choose a disk file / a vyberte stažený .iso soubor
a dejte vpravo dole tlačítko otevřít

Startujeme VM

Vyzkoušet, nebo rovnou instalovat

Pokud si to chcete prvně bez instalace vyzkoušet, tak můžete, stačí dát enter. Anebo:
Anebo dáte OEM install a rovnou se dostanete k instalaci Ubuntu do virtualboxu (doporučená možnost, pokud pokračujete v tomto návodu)

Instalujeme Ubuntu

Rada pro začátečníky s dockerem. Neinstalujte a nepoužívejte systém v češtině, pokud pak chcete mít snadno googlitelné errory z dockeru, nebo aplikací. Pokud ale instalujete Ubuntu rodičům, kteří se učili jen ruštinu, tak rozhodně vyberte češtinu. To ale není váš případ, takže pokračujte s English.

Jazyk klávesnice, věc zvyku

Jste zvyklí na anglickou klávesnici? tak není co řešit. Pokud jste se naučili pracovat s českou, tak vyberte czech a dejte continue.

Ze zkušenosti vím, že čím méně toho na začátku instalujete, tím lépe pro vás a více ušetřeného místa. Co potřebujete si stejně můžete kdykoliv doinstalovat.

Pokud instalujete do čisté virtuálky, tak pokračujte s tímto nastavením. Pozor! Tohle vymaže vnitřek virtuálky, takže pokud byste ve virtuálce doposud měli nějaká data, tak se přemažou. My to ale instalujeme uvnitř VirtualBoxu, nové, čisté virtuálky, takže se nemusíme ničeho obávat a klikneme na install Now.
Ubuntu instalátor nám řekne, že bude dělat zásah na virtuálním disku dev/sda a vytvoří 2 oddíly. Jeden pro bootování a druhý pro data se souborovým systémem ext4. Není co řešit, klikáte na continue/pokračovat.
Časová zóna, necháváte Prague. Brno, ani Ostrava na výběr není, dáváte Continue.
Zapamatujte si uživatele oem a vložil jsem dočasné heslo docker. Všimněte si, že mě instalátor upozornil, že je heslo slabé. Dávejte si alespoň 14 znaková hesla a delší, s číslicemi, velkými a malými písmeny a zvláštními znaky typu !+-%ˇ/?:_+ atd…
Počkejte na doběh instalace
Zmáčkněte enter, proběhne reboot a start VM, dejte tomu čas

Nainstalujeme přídavky pro hosta

Po kliknutí na Zařízení klikněte na Vložit obraz disku CD s přídavky pro hosta..
Pozor, pokud to zopakujete dvakrát, objeví se vám tato tabulka s chybou, ale CD už je tou dobou patrně dávno připojené ve virtuálce, proto pokračujte na další obrázek návodu.

A necháte doběhnout, může to trvat i 5 minut

Zmáčkněte enter, až uvidíte tento řádek a dejte vpravo nahoře restart virtuálky

Po restartu už vám funguje Copy&Paste z vašeho počítače do virtuálky a zvětšení obrazovky na celou obrazovku

Instalace Dockeru

Do terminálu copy&pastněte tento jeden dlouhý příkaz na několik řádků:

sudo apt update -y && sudo apt install apt-transport-https curl gnupg-agent ca-certificates software-properties-common -y && curl -fsSL https://download.docker.com/linux/ubuntu/gpg | sudo apt-key add - && sudo add-apt-repository "deb [arch=amd64] https://download.docker.com/linux/ubuntu focal stable" && sudo apt install docker-ce docker-ce-cli containerd.io -y && sudo usermod -aG docker $USER && newgrp docker && docker version && systemctl status docker && systemctl start docker ; systemctl enable docker ; systemctl restart docker

dáte enter, zeptá se vás to na heslom to zadáte, neuvidíte žádné hvězdičky, nebo puntíky, odentrujete a necháte to pracovat.

Při instalaci to po vás může chtít zmáčknutí enteru, tak zmáčkněte enter a bude to pokračovat dál.

Příkaz:
docker ps

vypíše:

CONTAINER ID IMAGE COMMAND CREATED STATUS PORTS NAMES

docker run hello-world

Pokud to vypíše tohle, tak to znamená, že vám docker funguje normálně a můžete se vrhnout do vývoje

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *