Pá. Čvn 21st, 2024

To je docela náročné téma. Spousta ekonomů ani neví, k čemu že je to ten server, ale ví, že ve firmě je asi hodně důležitý. Ti technicky zdatnější ekonomové vědí, že server je to, kde má firma data. Ti úplně skvělí ekonomové vědí, že díky serverům firma může fungovat a že IT je ten frajer, který tomu rozumí a který se o to stará, proto se v tom lepším případě nesnaží nějakým způsobem snižovat výdaje na IT, pokud to není nezbytně nutné.

No, ale stejně se mi podařilo dnes jednomu ekonomovi vysvětlit, co že to ten server je a jak je výhodná virtualizace z hlediska financí, úspor, hardwaru atd…

Prvně jsem musel vysvětlit, co že to ten server je a jak si to teda představit? Jak si má ekonom představit server? No…vysvětlil jsem to více než jednoduše. Fyzický server vypadá takhle -> odkaz na fyzický server <- a takový server je zapojený v -> odkaz na fotografie serverovny a datacentra <- . Tím jsem objasnil jak to teda fyzicky vypadá.

Pak jsem musel vysvětlit, jak vlastně FUNGUJE takový server a co to teda na tom internetu dělá, když zapnu počítač a napíšu třeba seznam.cz nebo google.com. To pro mě bylo snazší vysvětlit vlastními slovy.

Potom pro mě bylo nejdůležitější po vysvětlených pojmech říct, jak to tedy všechno pracuje a že servery vlastně tvoří internet. Nebýt serverů, tak tu nemáme internet (ve své podstatě). No a proč bych musel pracně vysvětlovat něco osobně ekonomovi já, když už to udělal někdo možná i lépe na youtube? A taky že jo. Odkaz na tohle video zabral. Vysvětlil Windo Další otázky jsem pak už zodpověděl ekonomovi osobně. Po vysvětlení projevil ekonom dokonce nevídaný zájem o další informace z oblasti, protože pokud se na tom dá ušetřit, nebo dokonce i vydělat, tak to ekonoma zajímat bude vždycky.

Problém byl, že ekonom nechápal, když jsem mu postnul zajímavé video o virtualizaci na cloud od master.cz. Asi jsem se naivně domníval, že to pochytí.

Pak jsem mu poslal svoji přednášku, kterou jsem přednášel na univerzitě. Na čež mi odpověděl, že rozumí jen prvnímu slajdu a dalším už nikoliv a že má ve mě neskutečnou úctu a respekt, protože se v tom fakt vyznám a že jsem fakt expert (ano, ego je taky důležité…). V tu chvíli mi došlo, že vysvětlení na obrázcích s jednoduchými komentáři fakt závisí jen na přednášejícím a pokud jsem to já dokázal dobře přednášet, ale neměl jsem tak dobré materiály, tak mi až teď teprve došlo, že ačkoliv to ti lidi tenkrát pochopili fakt dobře, tak to nebylo slajdy, ale mnou, protože jsem jim to potom ještě ukazoval na cvičení, kde si uvedené technologie přímo osahali. Když něco někomu vysvětlujete liší se to od učení ho s danou technologií pracovat.

Libí se mi Einsteinova hláška „Pokud to nedokážete vysvětlit jednoduše, tak tomu dostatečně dobře nerozumíte“. A je to tak.

Naštěstí to už teď onen ekonom chápe a jsem rád, že jsem někomu mohl rozšířit obzory a inspirovat ho.

 

 

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *