Pá. Bře 1st, 2024
kužel zapíchnutý ve skleněné autobusové zastávce (logo dopravního kuželu je též součástí loga VLC playeru, což symbolizuje VLC přehrávač, který rozbil windows)

Naznačím use case. Máte hromadu uživatelů, kteří za Vámi chodí a neustále chtějí s něčím pomoct, odinstalovat, nainstalovat, přičemž jsou mimo AD Doménu, nebo jsou často nějací externisti, kteří ani na tu AD doménu nemají nárok. Co teď?

Předpokládejme, že máte někde na vašem debianu, nebo Centosu či Alma Linuxu nainstalovaný Apache či Nginx s PHP > 7.x


mkdir -p /var/www/html/help/

V adresáři /var/www/html/help/ vytvořte index.php
a do něj vložte:

<?php
$file_url = 'https://adresa_vaseho_serveru.cz/help/help.bat';
header('Content-Type: application/octet-stream');
header("Content-Transfer-Encoding: Binary");
header("Content-disposition: attachment; filename=\"" . basename($file_url) . "\"");
readfile($file_url);

?>

A ve stejném adresáři si vložte i soubor help.bat , který bude mít následující obsah:

@echo off
if not "%1"=="am_admin" (powershell start -verb runas '%0' am_admin & exit /b)
DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
SFC /scannow
PAUSE

Uživatel pak po zadání adresy automaticky stáhne help.bat

Ten mu po spuštění bude řvát modrou tabulku s Windows Smart-screen, že by to neměl spouštět, když nahoře klikne na podrobnosti a pak dá přesto spustit, tak se mu spustí černé okno terminálu, ve kterém mu začne windows prověřovat integritu Windows.

Proč se to uživatelům bude hodit?

  1. Ušetřte si čas debugováním problémů se vzdáleným počítačem, když si může uživatel pomoci sám.
  2. Ověření, že Windows na počítači uživatele jsou 100% OK, než vás uživatel osloví s problémem
  3. Preventivní opatření po instalaci různých programů
  4. Řešení BSOD u uživatelů, u kterých např. došlo k výpadku napájení, vlivem čehož mohly být poškozeny některé soubory či knihovny nebo ovladače ve windows. Takže windows běží, ale jsou viditelně poškozené, což se projevuje např. náhodnými BSOD errory typu NDIS.SYS, na které tento skript reaguje tím, že poškozené soubory automaticky zkontroluje z hlediska integrity a nahradí „zdravým“ souborem.

Jsem nešťastný uživatel a chci si sám pomoci, než budu otravovat svého admina

Viz tento odkaz Stáhne se vám skript help.bat, ten spustíte, nahoře v modrém okně kliknete přejít na podrobnosti, pak se vám objeví nové tlačítko „přesto spustit“ na které kliknete a spustí se vám konzole, kterou necháte doběhnout (během této doby můžete skočit na kafe a než dopijete kafe, skript vám vše skript automaticky zkontroluje).

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × five =