Ne. Kvě 19th, 2024
instalační krabice windows 11 s modrým nápisem a zvláštním modrým rámem ve kterém je položené cosi co připomíná modře zbarvené listy růže

Zavolal mě kamarád, že mu nebootuje windows 11 potom, co zapnul svůj počítač…

No a znáte mě, já jsem od přírody zvědavý člověk, ačkoliv moje priorita jsou linuxy, takže jsem se vrhnul na trochu toho googlení. Oprava nepomáhala, fixboot,fixmbr a další, nic z toho nezabíralo z instalačního média.

 

řešení jsem nalezl zde

1. Zakázat v biosu CSM support (nastavení na disabled)
2. Zakázat v biosu AMD CPU fTPM ( u intelu se to bude jmenovat podobně)
3. Pokud se vám v biosu zbláznily bootovací priority, tak u winload.efi erroru budete potřebovat ověřit, že máte povolení UEFI boot v biosu a nebudete bootovat z disku, ale z Windows boot manager. Pokud vám windows řve winload.exe, tak potřebujete mít patrně nastavený boot na legacy a vybraný první disk název vašeho pevného disku, nikoliv windows boot manager.

 

 

Moje rady pro ostatní, kdo potřebují používat windows a zaujaly je windows 11

1. Pokud chcete přejít na windows 11, tak si prvně zjistěte, že všechny vaše programy jsou kompatibilní s Windows 11. A buďte připraveni, že můžete o všechna vaše data kdykoliv přijít, že systém může kdykoliv umřít.
2. Pokud nemáte cca 3 roky starý počítač, či mladší, tak budete zjišťovat, jestli váš procesor a základní deska podporuje fTPM 2.0 funkci a jestli se nachází  mezi podporovanými procesory atd…
3. Pokud jste spokojeni se stávajícími windows 10, vše vám na nich funguje, tak nemáte prakticky zatím důvod přecházet na novější systém.
4. Všem z Vás, kteří by chtěli přejít a počítač vás živí a potřebujete kvůli nějakému softwaru mít windows, tak doporučuji přecházet až mezi posledními např. za 3 roky, kdy už předpokládám, že budou windows 11 odladěnější, než teď, totéž se bude týkat programů a předpokládám (a spekuluji), i podporovaného hardwaru.

 

 

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × three =