Út. Bře 19th, 2024
leos_mares_falesna_reklama

Neustále na mě na facebooku vyskakují falešné čerstvě založené weby, které propagují neuvěřitelnou investiční příležitost. Fakta jsou, že to propaguje nějakou hodně pochybnou shitcoinovou stránku, na kterou se dostanete přes něčí referal účet, z čehož asi má peníze. O těchto podvodných reklamách též informují Hospodářské Noviny.

Zde už je odkaz na video, které v reklamě figuruje.

Další je divný text strojově přeložený do češtiny: „Bylo nařízeno přestat program vysílat v půlce“. Už to ve vás musí vzbudit podezření.

Jak jejich podvod funguje?

Úplně jednoduše. S kolegy jsme stránku vzali, zanalyzovali a mají to velmi dobře promyšlené. Založí si stránku na Facebooku, rozjedou reklamní kampaň, ve které je nějaké divné video, sestříhané pochybným způsobem. V minulosti si vzali do obrázku českého miliardáře Kellnera, pak jsem viděl varianty s Jardou Jágrem a teď na mě poprvé udeřilo totéž s pěkným videem, kde mluví reportérka z ČT, hraje tam nějaká pěkná hudba, do toho jsou tam motivační kecy světově známých osobností a když na to kliknete, dostane vás to na divně zkopírovaný web, kde web může připomínat novinky.cz, cnn.com, v tomto článku vám ukážu variantu s plzenskenovinky.cz a budou se vám snažit vštípit myšlenku, že nějaká osobnost investuje do toho a že vy byte do toho asi taky měli investovat. Na všechny odkazy v záhlaví, na které kliknete, vás teprve přesměrují na stránku, která už z vás bude chtít tahat citlivé údaje (jméno, příjmení, email, číslo kreditky, telefonní číslo, email). Občas se objeví varianty bez kreditky, nechají vás zaregistrovat a potom vás budou nutit vložit peníze. Zpravidla se jedná o částky 250 až 300€ na začátek, ale podle potřeby vás budou motivovat, že „čím víc, tím líp“.

Co je na tom tedy vychytralého?

A teď k té chytrosti. Vzali jsme odkaz a když odkaz pošlu já čech, slovákovi, tak jednoho slováka to přesměrovalo na wmagazine.com a druhému kolegovi slovákovi, se zobrazilo totéž co mě, jen tam nebyly české vlaječky, ale slovenské vlaječky a jméno jeho města ve smyslu „Lidé z Žiliny investují tady a tady!“ namísto „Lidé z Prahy či Brna, investují tady a tady.“
Chytré na tom je to, že když dáte nahlásit stránku na facebooku jako klamavý a závadný obsah, tak lidem posuzujícím „závadnost“ obsahu, sídlím kdesi v Indonésii, se po kliknutí na odkaz v reklamě zobrazí úplně jiný web a to wmagazine.com, takže se jim klamavý obsah pro Čechy a Slováky nezobrazí a jsou přesměrovány na stránky nějaké modelky na webu o modelingu. Velmi chytré, vskutku.

Ukázka po přesměrování na falešný web propagující registraci na zvláštní falešnou burzu BitcoinTrader, kde je sestříhané video jak mluví různé miliardáři, včetně např. J. Mcaffeeho atd...

Na obrázku je falešný web se záhlavím z webu plzeňské novinky.cz, pod nadpisem jsou reklamy ukazující na podvodný email, pak velký tučný nadpis a pod ním fotografie blonďaté mladé modelky

Když se podíváte na stránku, která propaguje video propagující klamavý obsah, vidíte facebookovou stránku, kde jsou fotografie moderních chytrých telefonů a název stránky Shadow Light, takže komukoliv to pošlete, tak vidí v podstatě čerstvě založenou prázdnou stránku. V komentářích v reklamě někdo uváděl, že mažou příspěvky a komentáře. Takže stránku spravuje někdo, kdo si hlídá, aby všechny negativní komentáře a varování pro ostatní lidi zmizely.

Screenshot facebookové stránky Shadow Light, na které jsou jen v záhlaví fotografie chytrých telefonů, téměř žádný popisek, žádné příspěvky, žádné komentáře, naprosto prázdná, čistě založená stránka

 

Jak by to pokračovalo dál?

Tyto společnosti jsem si googlil a dočetl jsem se v diskusích na redditu, že je to totální brak, že vám pak na vaše telefonní číslo volají z Velké Británie, slibují vám, jak zbohatnete, ale v podstatě nejsou nijak motivovaní tím, abyste zbohatli, protože za to, že tam nalejete peníze a příjdete „o všechno“ vydělají tak jako tak. Fakta jsou, že mají patrně provize z toho, jak peníze proinvestujete jakožto správci poplatků. Nedivil bych se tomu, kdyby to bylo celé jen na oko a celá burza jen vytvářela dojem, že jste na burze, ale ve skutečnosti by se jednalo o gamble hru s vahami nakloněnými ve prospěch správce „burzy“, kde jen proinvestujete svoje peníze ve hře, kterou nemůžete vyhrát, tak jako na automatech. Myslíte si, že by to někdo provozoval, kdyby na tom nemohl vydělat pořádné peníze? Skvělý bussines, sice těžce neetický, okrádající za bílého dne spoustu lidí, ale hypotéka, daně a úvěry se neptají, že? 😉

Další verze téhož

Verze facebookové reklamy s petrem kellnerem, za jehož zády je vidět SUV značky Mercedes, imaginární bitcoinové mince a modrá mřížka grafu

14.5 2020 se na faceboku objevila tato reklama. Ikdyž jeden den nahlásíte jednu reklamu a facebook ji stáhne, zobrazí se následující den jiná reklama odkazující na totéž.

Ukázka webu s Kellnerem, kde si zase autoři ukradli logo iPrima a ČT24

A když se nechytnou na Kellnera, tak jim tam vrazí Gatese

obrázek článku na falešném webu, který propaguje platformu bitcoin trader

Všimněte si agresivní propagace platformy Bitcoin Trader v každém druhém odstavci nutící uživatele nepřemýšlet a přejít co nejdříve na „obchodní platformu“, jen aby se uživatel nedozvěděl, že nahoře v URL adrese není web iprima.cz, ale úplně jiný web http://www.betanite.com/, který se na první pohled zdá, jako normální blog. Ale zkuste za lomítko dopsat lp/cz/ a dejte enter a uvidíte, tentýž web, o kterém hovořím v článku. Nevěřte tomu, je to podvod. HLAVNĚ NIKDE NEZADÁVEJTE SVOJE OSOBNÍ ÚDAJE A NIKDE SE NA TAKOVÝCH WEBECH NEREGISTRUJTE.

A jak myslíte, že vypadá stránka, propagující tuto reklamu? Tentokrát vystupuje jako Home Interior, kde není vůbec nic, a ještě se náhodného čtenáře snaží přesvědčit tím, že má 34 tisíc lajků, ačkoliv nemá jediný obsah, žádné komentáře, nic. Jen profilovou fotku, fotku v záhlaví a pár fotek v příspěvcích bez odezvy. Jinak je to prázdná stránka.
Takže ikdyž stránku nahlásíte, stejně ji nezruší, protože zatímco reklama může obsahovat Petra Kellnera (asi?), tak stránka jako taková defakto nic neporušuje. Jen je podezřelé, že stránka bez obsahu, jen tak z ničeho nic nasbírala 34 tisíc lidí. Náhodička, že?

15.5 2020, varianta podvodné reklamy s Leošem Marešem

Po kliknutí na reklamu:

Opět stejný scénář. Bitcoin Trader svítí ve všech možných odkazech s myšlenkou „čím více, tím lépe“. Po kliknutí na reklamu nahoře  (v prvním obrázku s Marešem) jste přesměrováni dolů na formulář, ve kterém vás nutí autor webu vyplnit své přihlašovací údaje. Nedělejte to.

A co FB stránka? Zase stejný scénář. Prázdná stránka, tentokrát 10 lajků na stránce a 14 followerů. Na stránce naházeno 5 fotek Paříže bez odezvy.

 

Jak se nespálit?

  • Čím vlezlejší a agresivnější reklama, tím víc se jí vyhýbejte.
  • Pokud to zní až příliš dobře, než aby to byla pravda, tak se tomu vyhněte, obloukem.
  • Pokud vám někdo cpe do reklamy: „Tisíce lidí v České republice“, „Stovky lidí v Brně…“ cílí na pocity člověka ve smyslu: „aha, něco mi uniká, chci toho být součástí“, hlavně tomu nepodlehněte. Každý uživatel internetu má svoji IP adresu (pro laiky, něco jako SPZ vašeho automobilu), každá tato SPZ má zemi vydání, na základě které lze zjistit tato SPZ pochází z Prahy, tato SPZ z Brna, obě SPZ pochází z ČR, tato SPZ je německá atd.. Díky této SPZ webové stránky dokážou poznat „aha, tady mám uživatele, který má českou IP adresu, tak mu zobrazím na stránce českou vlaječku“ a z databáze SPZtek, které jsou volně stažitelné jako GEOIP database, vytáhnu, z jakého města tato SPZ pochází a aby to působilo důvěrně, tak mu tam napíšu město, ve kterém byla vydána jeho SPZ. Technicky je to snadno proveditelné, ale na laika to udělá dojem.
  • Pokud se někdo snaží kopírovat nějaký jiný web a jakýkoliv odkaz na webu vás přesměruje vždy na tu stejnou stránku, propagující snadné zbohatnutí, s mozek vymývacím videem, tak stránku zavřete a už nad tím neztrácejte čas.
  • Rozhodně nad žádným takovým webem neztrácejte víc času, než trvalo mě napsat tento krátký článek.

Co když jste se už spálili?

Peníze by mělo jít vytáhnout zpět, pokud se po registraci a přihlášení a nalití peněz, tato možnost nabízí. Pakliže jste někde viděli referal systém, ve smyslu „pozvi další lidi“, tak bych dost zpozorněl nad pyramidovostí projektu, což vůbec nejde dohromady s kryptem. Problém je, že pokud jeden týden pošlete např. 250€, tak vlivem kurzu vám při vrácení peněz přibude zpět na účtě buď o pár stovek víc (ta lepší možnost), nebo o pár stovek méně, podle toho, jak se pohybuje kurz eura vůči CZK.
Každopádně, v diskusi máte možnost svěřit se svou zkušeností, třeba tento článek někomu pomůže. 😉

Kam mám tedy investovat, když nevím, do čeho investovat?

Pokud nevíte, kam investovat, navíc v období korona viru a různých zákazů s následnou nejistotou „co bude pak“, se jeví jako nejlepší možnost „investovat do sebe“, či do svého zdraví. Tím nikdy nic nezkazíte.
Další co potřebují ekonomiky je právě teď spotřeba, nikoliv šetření. Takže se odměňte a pořiďte si něco, co vám jakkoliv ulehčí život, usnadní práci, zlepší vaše postavení na trhu práce nebo v podnikání. K jakémukoliv dalšímu investování je potřeba nastudovat spoustu materiálů a podstupovat vysoké riziko ztráty. Pokud již teď máte jednotky až desítky milionů korun, tak investice do burzovních produktů může dávat v období poklesu smysl, stejně tak jako může někomu dávat smysl přikoupení krypta, investice do realitního trhu, nebo investice do technologických startupů, ale každý je někde jinde a každý zhodnocuje peníze a majetek jinak, tento web není investiční a není mým cílem radit lidem, do čeho mají investovat svoje peníze, proto mě prosím za tento poslední odstavec neukamenujte, děkuji.

Pozor na Komarek System

Zde už dávám odkaz na dalšího kolegu, který upozorňuje na závadné weby, jako to dělám já. Zdravím kolegu a díky za společné úsilí varovat širokou veřejnost před těmito weby.

ODKAZ ZDE.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 − sixteen =