Út. Říj 15th, 2024

Musím se pochlubit, že SW RAID 5 na Debianu squeeze mě fakt dostal.

Čekal jsem, že budu muset pevný disk načíst do pole a pak začne teprve obnova, až já zadám příkazem načtení disku do pole. Všechno je jinak. Zapnu server bez hlavního disku (/dev/sda), bez problémů naběhne GRUB2, spustí se Debian squeeze a automaticky se po náběhu systému spouští obnova disků. Přiznávám ale, že pokud by se mi tohle stalo při ostrém provozu, že by najednou z ničeho nic vysadil disk, tak by to nedopadlo asi nejlépe, kdyby do šrotování s databází a dalšími daty musely disky šrotovat i obnovování dat na SPARE (záložní) disk. Což je vcelku zajímavá myšlenka autorů, aby došlo k obnově co nejrychleji. Na druhou stranu asi ale chápu, že mechanismus je tak chytře navržen, že se počítá s následující možností:

Disk vypadne tehdy, když dochází k vynucené kontrole povrchu disku. Tehdy je disk označen za vadný a vyřazen z pole. Spouští se obnova na záložní disk. A kdy se provádí tato kontrola? No samozřejmě tehdy, kdy to chce vynutit administrátor serveru, takže je vše v pořádku a toto řešení je takzvaně blbuvzdorné, protože se provádí tehdy, když je v cronu naplánovaná kontrola. A přece nebude server čekat, až se pan administrátor uráčí přijít k serveru, zjistit že došlo k degradaci pole a pak teprve na jeho žádost začít pracovat. NE! To musí jít hned a tohle je skutečně problémy řešící řešení, za které Debianu Squeeze na jádru 2.6.32.5 AMD64 musím skutečně vzdát hold.

Zatím se mi však obnovuje RAID 5 pole a neobnovuje se RAID1 pole, což je zvláštní, že to nevzalo od nejmenšího diskového pole, ale od největšího. Další geniální věcí je GRUB2. Ten mi sesnalo snad samotné nebe a teprve teď mi dochází, jak masivní rozdíl je mezi GRUBem 1 a Grubem 2. Zatímco GRUB neumí pracovat příliš dobře s jakýmkoliv SW RAID polem, GRUB2 to troufám si říct, zvládá na výbornou.

Je tedy pravda, že jsem aplikoval před vyhozením disku ze serveru příkaz grub-install /dev/sdb to stejné pro sdc a sdd, ale myslím si, že tento příkaz neměl na nic vliv, protože mi to vypsalo chybu.

Tohle moji důvěru v SW RAID na linuxu vcelku slušně zvýšilo. Uvidíme však, jaký bude reálný provoz na serveru. Kombinace úsporný Quad core procesor (bez L3 cache a s frekvencí jen 2.2Ghz), 16 GB RAM DDR3, RAID 5 bez SWAPu, virtualizací na KVM a 4 disky, kde 2 jsou z jedné série, ale jiného datumu, další je stejný typ disku, ale jiná série a poslední pevný disk od jiného výrobce, bude jistě zajímavou zkušeností. Největší strach mám z nedostatečného výkonu úsporného procesoru. Přeci jen absence L3 cache nemusí být zrovna výhra a frekvenci 2.2Ghz rovněž nevidím zcela nejoptimističtěji. Na druhou stranu současný 2.5Ghz čtyřjádrový procesor s architekturou K10 současného serveru podle utility powertop naznačuje, že jen v 14,5% času je využíván maximální výkon 2.5Ghz. Troufám si tedy tvrdit, že pokud na 85,5% procesorového času stačí poloviční rychlost procesoru, pak mohu být naprosto vklidu s nadcházejícím úsporným čtyřjádrovým procesorem, který mi ušetří již za méně než rok, nákupní náklady procesoru. A ruku na srdce, že TDP 45W oproti TDP 125W půjde jistě poznat.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *