St. Dub 17th, 2024

To jste nečekali, že se na tomto blogu dozvíte, do které z těchto karet jít, že?

Test v 50 herních titulech

Velmi zkrácený závěr po shlédnutí videa z vlaku: vyberte si hry, které hrajete a podle toho si pořiďte grafickou kartu, protože některé hry jsou na tu či onu grafiku optimalizovanější, některé hry jsou ve 1440P v pohodě, ale ve 4K je to pro stejnou grafiku horší apod…Osobně jsem vystřídal za život desítky karet od Nvidie i ATI/AMD a prakticky většinou rozhodovala buď cena, cena/výkon, momentálně je to cena/spotřeba karty, pokud vám grafika pojede hodně dlouho. Tady je nutno podotknout, že RX 7900 XTX má 355W TDP a RTX 4080 má o 35W méně „jen“ 320W TDP. Kdyby obě karty jely 24/7 (což vás jako hráče nemusí trápit), tak RX 7900 XTX při 6 CZK/kWH protočí za rok 18 658,80 CZK, a RTX 4080 protočí za rok 16 819,20 CZK při 6 CZK/kWH. Rozdíl 1839,6 CZK. Jinými slovy, pokud jste hráč na příležitostné hraní, musela by vám karta jet 24/7 po dobu cca 2 let, abyste s radeonem dohnali kupní cenu RTX 4080.

Co koupit, když půjde o RTX 4080 do 30 tisíc

Tady si dovolím affiliate od heuréky. Ale píšu sem to, co bych si vybral, kdybych řešil grafiku přesně pod 30K, s čímž mě oslovil kamarád. Je to přesně pod 30 tisíc, jiná RTX 4080 v současnosti pod 30 tisíc není:

Palit GeForce RTX 4080 GamingPro 16GB GDDR6X NED4080019T2-1032A lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Co koupit, když půjde o RX 7900 XTX do 30 tisíc

Z testů raytracingu na webu gpureport.cz, jsem velmi mile překvapen, jak je na tom RX 7900 XTX dobře ve srovnání s ostatními kartami v testu. Ve 4K to stojí rozhodně za zvážení. Omlouvám se za affiliate, pokud už mohu něco doporučit, co nemáte v plánu taktovat, tak je to tento sapphire:

Sapphire Radeon RX 7900 XTX PULSE 24GB GDDR6 11322-02-20G lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Rozhodně však vybíráte dobré období pro nákup grafiky, protože koruna roste, cena hardwaru ze zahraničí tím pádem klesá. Zde ukázka pádu cen RTX 4080:

A zde pro RX 7900 XTX, obojí jak RX 7900 XTX, tak RTX 4080 šly od 15.1. 2023 cca o 4 tisíce dolů:

Jenže ty to chceš možná na Cyberpunk 2077

Vyhrává podle tohoto testu RTX 4080.

Kdo je vítěz?

Preference kvůli AI jsou jasné, cokoliv od Nvidia. Už je to dlouho, co jsem rozbíhal na linuxu grafiku od ATI/AMD, ale napadá mě, že si Linuxy historicky více rozuměly spíš s Nvidiemi, než s AMD/ATI. Když čtu tento článek a znovu bych se rozhodoval, jestli Nvidia nebo ATI/AMD na Linux hraní, tak i přes kernel 6.0/6.1/6.2 bych zvolil opět grafiku od Nvidie. Příplatek těch cca 4 tisíc by mi stálo za to, abych neměl problémy s hraním na Linuxu, bohužel. Výkon ATI/AMD v raytracingu je však na Linuxu obdivuhodný. Pokud by ATI/AMD či samotná komunita prokázala, že drivery na Linuxu pro hraní jsou v pohodě a nebyly by s tím problémy, tak bych se nebál jít do ATI/AMD.
Na Windows, kdyby pro mě ty 4 tisíce navíc byly moc, bych vsadil na RX 7900 XTX a byl bych spokojen.

Grafika na AI / Machine Learning / ChatGPT modely

Z těchto dvou momentálně RTX 4080, u grafik na strojové učení potřebujete hodně videopaměti. Takže RTX 3090 z druhé ruky je fajn, RTX 4090 bude taky super. Radeony obecně zatím nejsou nejlepší volbou na AI, protože rozjet to bude náročné. Někomu se však již podařilo rozběhat Vicuna 13 B na RX 7900 XTX, celkově pokud chcete být mezi prvními, kdo si AI rozběhá, tak bohužel nemáte moc na výběr. Buď budete počítat na procesoru a potřebujete tím pádem ty nejlepší procesory, které vám do počítače půjdou a minimálně 64GB RAM, anebo grafiky, jako jsou RTX 3090, RTX 4090. Já momentálně počítám na dnes již stařičké GTX 1080 a neustále válčím s nedostatkem videopaměti. Kdyby intel dokázal rozběhat podporu pro AI v pytorch a chytnuli se toho všichni napříč trhem, tak by velmi zajímavou volbou byla intelácká A770, která pod 10 tisíc nabízí 16GB Videopaměti.

Tolik do grafiky nedám, nebylo by tam něco na hraní Lolka a Counter-strike global offensive?

Na tyto karty vám stačí nejlevnější grafiky, nebo to utáhne i vaše integrovaná grafika v novém počítači. Pokud byste chtěli víc výkonu a nemáte 4K rozlišení, tak doprodej GTX 1050/GTX 1650 od Nvidie, nebo RX 550/RX 560 od AMD.

Závěr

RTX 4080 a RX 7900XTX jsou karty na Áčkové tituly, které poslední dobou nehraju, asi nejsem cílovka. Celkově jsem však toho názoru, že dnešní grafické karty jsou extrémně předražené a nedal bych z principu do grafické karty víc než 10 tisíc korun. Na to, co si jednou za čas zahraju já, mi zatím stačí GTX 1080 a takové dnes seženete za cca 3500 – 5000 CZK z druhé ruky. Na pracovním počítači mám však Ryzen 5750 GE s integrovanou vegou RX 11 a na běžnou práci i drobné hraní to bohatě stačí.
Pamatujete dobu, když nejvýkonnější grafické karty v řadě stály 10 – 14 tisíc korun? A už za 4 – 6 tisíc jste dostali vcelku nabušenou kartu, která utáhla prakticky všechno? Počkal bych pár let.
Vy ale chcete vítěze testu, který jsem neprováděl, že?

Vítěz testu v poměru výkon/neřeším peníze + AI/Machine Learning + hraní na Linuxu = RTX 4080
Vítěz testu v poměru cena/výkon na hraní pro Windows = RX 7900 XTX

Doufám, že vám tento článek pomohl správně vybrat, na trhu jsou momentálně 3 výrobci grafických karet. Intel (tragédie s vysokou spotřebou, nicméně přesto bych si je koupil jen kvůli sběratelské ceně za 15 let), AMD a Nvidia. Tak jako s ferrari nejezdíte na brambory, s víceužitkovým náklaďákem nepřijedete na Karlovarský festival, jako hlavní host. A stejně byste měli pohlížet na vaše potřeby a očekávání, co od grafiky chcete. Je vám k ničemu, dívat se, která grafická karta je dle kterého testu rychlejší a lepší, vy se potřebujete podívat na to, v čem je grafická karta lepší k tomu, k čemu ji budete používat vy. Linuxák se bude možná bít do hlavy a říkat si: „měl jsem si připlatit za Nvidii, protože bych teď nemusel řešit tolik problémů se stabilitou, kompatibilitou a další potíže při rozběhání několika her“, zatímco hráč na Windows si nebude moci stejný Radeon RX 7900 XTX vynachválit. Nedělejme ze souboje Nvidia a AMD svatou válku, protože žádná neexistuje. Sledujte svoje potřeby a pokud vám 30 tisíc za grafickou kartu připadne příliš, nekupujte to a nedávejte těm výrobcům svoje peníze, když v tom tu hodnotu nevidíte. Pokud takto bude uvažovat více lidí na trhu, cena grafických karet pro nezájem, by hned začala klesat. Kdybych chtěl novou grafiku a nechtěl bych za to dávat moc peněz, vezmu buď něco z druhé ruky, nebo sáhnu po levnějších modelech pod 10 tisíc.

Meme obšlahnuté odkudsi z internetu.
Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + 13 =