Út. Zář 10th, 2024
na zemi se nachází 4 podlouhlé krabičky od Wi-Fi usb síťových adaptérů do počítače, některé vybalené, jiné nikoliv.

Toto testování pro mě byla neskutečná zábava, protože skoro žádná z uvedených Wi-Fi vůbec nefungovala, nebo měla významné problémy s instalací, kompatibilitou, stabilitou, nebo standardním používáním. Myslím, že se podobným recenzím budu věnovat častěji a utrácet za blbosti, za které pak ušetřím peníze vám.
Mám dojem, že testování toho nejvíc shitoidního hardwaru tím nejméně důstojným způsobem, se nikdo relevantní nevěnuje a to je podle mého názoru velká škoda.

Jenom podotknu, že tuto recenzi dělám naprosto nezávisle, nikdo mi za ni nezaplatil (a doufám, že ani nezaplatí), nikoho tím nepropaguji a nemám ani důvod. Vnímejte to spíš jako mou uživatelskou recenzi z používání.

Co testuji

Sepsáno v pořadí, jak je to na faktuře.

  1. Gembird NICW-U5 / USB WiFi adaptér 54 Mbs + Bluetooth (za 126,57 CZK s DPH, koupeno 14.12.2022 )
  2. Tenda U2 / Wireless-N USB Adapter / 150 Mbs / 802.11 bgn / 6 dBi / režimy Client / Soft AP (za 161.78 CZK s DPH, koupeno 14.12.2022 )
  3. Qoltec 57001 WiFi adaptér USB s anténou (za 166.62 CZK s DPH, koupeno 14.12.2022 )
  4. Media-Tech WLAN USB ADAPTER 11n / USB adapter IEEE 802.11N / 2.4GHz – 150Mbps / 17 dBm / WPA | WPA2 (za 159,36 CZK s DPH, koupeno 14.12.2022 )

Metodika testu

Cílem je dostat starší počítač s Windows 10 na internet. Je tam základní deska Intel DQ35JOE, Core 2 Quad Q8400, 6GB RAM, Geforce GTS 450 a SSD disk od Kingstonu.
Router je mikrotik RBD52G, preventivně jsem nechal defaultní nastavení Wi-FI z hlediska intenzity signálu, takže to pálí na 17 Dbm a router je situován ve vedlejší místnosti, zdivo je sádrokarton 15 CM tloušťka, takže nic, co by mělo způsobovat problémy.
Wi-Fi do USB jsem nezapojoval do předních, ale vždy do zadních USB portů, protože přední mívají menší powerlimit (dodají méně šťávy).

Budu hodnotit každou kategorii 10 body:
1. Kompatibilitu s Windows 10 (Linuxákům, BSDákům se omlouvám, protože takto shitný hardware je problém často rozpohybovat ve windows, natož v Linuxu, kde na to nemusí být napsané ovladače).
2. Snadnost instalace
3. Problémy
4. Stabilitu pingu a provedení speedtestu.

Gembird NICW-U5 / USB WiFi adaptér 54 Mbs + Bluetooth

  1. Kompatibilita: S Windows 10 nulová. Ve správci zařízení se objeví po zasunutí do USB portu 2 zařízení. Jedno bluetooth, druhé wi-fi. Nepoznáte, co je Wi-FI a co je bluetooth, jmenují se ve správci zařízení stejně. Výrobce slibuje kompatibilitu s windows XP, Vista, 7. O Windows 10 není řeč, zařízení to nepodporuje. Zkusil jsem nainstalovat ovladače s režimem kompatibility s Windows 7. Skutečně se nainstaloval ovládací program, ten však nestartuje. Ovladače se nenainstalovaly. Problémy budou mít všichni, kdo nemají CD/DVD mechaniku, protože ovladače se nacházejí na přiloženém miniCD.
  2. Snadnost instalace – nulová. Nelze nainstalovat ovladače.
  3. Problémy: Nelze nainstalovat.
  4. Stabilita pingu a provedení speedtestu: nulové, zařízení jsem nebyl schopen v počítači s Windows 10 build 22h1 x64 zprovoznit.
  5. Půjdu vrátit zpět? Ano.

    Celkem bodů: 0 + 0 + 0 + 0 = 0 Bodů. Doporučím možná pro někoho na dneš již retro Windows XP, nebo Windows 7, na windows 10 máte prostě smůlu.

Qoltec 57001 WiFi adaptér USB s anténou

How to Fix a SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED Error in Windows | Tom's  Hardware
Ilustrační obrázek z internetu popisující stejnou chybu, která vyskočila i mě
  1. Kompatibilita: S Windows 10 překvapivě dobrá. Po zasunutí se objeví virtuální CD/DVD mechanika, ve které se nachází ovladače. Nainstalujete vcelku bez problémů a po instalaci následuje BSOD s popisem chyby System thread not handled, ovladač RTL8188cu.sys. Skvělé. Dávám kompatibilitě 0 bodů za to BSOD, tohle hardware v roce 2022 nesmí dělat. Při rebootu počítače s povoleným USB bootem, se počítač zasekne na bootu, dokud Wi-Fi neodeberete. Po odebrání Wi-Fi z USB portu, počítač již bootuje normálně.
  2. Snadnost instalace – vynikající. Otevřete si virtuální, neexistující CD/DVD mechaniku (která pochází z Wi-Fi USB), spustíte instalátor, počkáte, až to doběhne, najednou začne Wi-Fi fungovat, následuje BSOD, což vám prožene adrenalin do krve, při rebootu se počítač zasekne, dokud Wi-Fi neodeberete (mělo by být řešitelné zákazem USB bootu)
  3. Problémy: BSOD po doinstalování, záseky počítače při rebootu, dokud se nevytáhne USB z počítače. (zásek při bootu biosu může být způsoben povoleným USB bootem)
  4. Rychlost a stabilita: Pokud vám to háže BSOD, zasekává počítač při rebootu, tak to už ani nechcete testovat. Výsledek testu: Download i Upload nejpomalejší v testu, více bodů přičtu za stabilitu.

    Koupil bych: Ano, pouze u novějšího počítače, u kterého nebude způsobovat záseky při bootu z USB.
    Body: 5 + 10 + 0 + 7 = 22 bodů

Media-Tech WLAN USB ADAPTER 11n / USB adapter IEEE 802.11N / 2.4GHz – 150Mbps / 17 dBm / WPA | WPA2

  1. Kompatibilita: S windows 10 dobrá. Přiložené CD může být problém pro všechny z vás, kdo v roce 2022 už nemáte CD/DVD mechaniku.
  2. Snadnost instalace – dávám poloviční počet bodů, protože nutnost vkládat miniCD do mechaniky (pokud máte) a ruční instalace a anténku je nutné ručně přišroubovat.
  3. Problémy: Musíte mít CD/DVD mechaniku, při jakémkoliv pohybu anténky Wi-Fi přestává fungovat, ping vyhazuje general error zcela pravidelně.
  4. Rychlost: Test proběhl na speedtest.net. Vyšší naměřené rychlosti, než v případě Tendy, ale po pár minutách se Wi-Fi odpojila a nechtěla dál spolupracovat. General error a další. Ping rovněž nestabilní. Buď jsem narazil na nějaký vadný kus, nebo je něco hrozně špatně. Nepřipadne mi OK, že Wi-Fi píše Připojeno, zabezpečeno a mezitím se ztrácí jeden ping za druhým, přičemž jsou podmínky naprosto totožné, jako měly i ostatní Wi-Fi v tomto testu. Dávám 1 bod za rychlost, fakt nebudu dávat další body navíc Wi-Fi, která jede zhruba 2 minuty a pak ji vypadne signál a nepingnu ani na bránu. Nebyl jsem schopen ani nahrát screenshoty s výsledky testu do toho webu a to je co říct.

Body: 5 + 5 + 0 + 1 = 11 bodů

Tenda U2 / Wireless-N USB Adapter / 150 Mbs / 802.11 bgn / 6 dBi / režimy Client / Soft AP

Ještě teď si vzpomínám na dobu, když jsem hovořil o tom, že Tenda je největší lowend. No, možná je to lowend, ale překvapivě v tomto testu se jednalo asi o jedinou funkční Wi-Fi, která fungovala, jak měla, neházela BSOD při instalaci, počitač se kvůli ni nezasekával při bootu, instalace ovladačů proběhla opět pomocí virtuální CD/DVD mechaniky po vložení USB Wi-Fi do USB portu, ovladače se nainstalovaly bez problémů a vše fungovalo jak mělo.

  1. Kompatbilita: S Windows 10 vynikající. Virtuální CD/DVD umožnilo snadnou instalaci, Wi-Fi šlo používat velmi brzy.
  2. Snadnost instalace: viz předchozí bod. Nezaznamenal jsem žádné problémy.
  3. Problémy: Překvapivě nezaznamenány žádné.
  4. Rychlost: Viz speedtest.net, stabilita pingání přijatelná. Jsem sice příznivce lan kabelu o rychlosti 1Gbps (a vyšší), ale nouzově bych na tom ten counter-strike asi i hrál. Stabilita byla na Wi-Fi použitelná, rychlost odpovídá spíš 2,4Ghz G standardu na 54Mbps, nikoliv N standardu na 150Mbps. Ale pro mě je důležitější stabilita, než trošku vyšší rychlost.
výsledke ze speedtest.net na 500Mbps optice za Mikrotikem RB52G s defaultním nastavením 2,4Ghz Wi-Fi ve vedlejší místnosti s otevřenými dveřmi dokořán
Ping na bránu ve vedlejší místnosti přes otevřené dveře dokořán, je použitelná i na hraní online her.

Body: 10 + 10 + 10 + 7 = 37 bodů (3 body strhnuty za rychlost, ale za tuto dostanete funkční produkt)

Body od nejlepšího po nejhorší

37 bodů -> Tenda U2 / Wireless-N USB Adapter / 150 Mbs / 802.11 bgn / 6 dBi / režimy Client / Soft AP
22 bodů -> Qoltec 57001 WiFi adaptér USB s anténou
11 bodů -> Media-Tech WLAN USB ADAPTER 11n / USB adapter IEEE 802.11N / 2.4GHz – 150Mbps / 17 dBm / WPA | WPA2
0 Bodů -> Gembird NICW-U5 / USB WiFi adaptér 54 Mbs + Bluetooth

Závěr a vítěz

Nekupujte si levné Wi-Fi a raději si připlaťte za „značku“. Je to i poučení všem náhodným čitatelům, kteří hledají na googlu pojmy jako levná Wi-Fi, wifi levně, wifi usb, usb wifi, usb wifi nejlevnější atd…
Vítězem testu je Tenda U2. Na poprvé vše bez problému. V Bílé barvě je levnější, než v barvě černé. Test mě bavil, protože instalace ovladačů mi připomínala dobrovolnou instalaci malwaru do testovacího počítače a drtivá většina Wi-Fi ze seznamu prakticky ani nefungovala, nebo nešla nainstalovat, nebo po zprovoznění byla tak nepoužitelná, že bych ji nechtěl ani zadarmo.


Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *