Ne. Kvě 19th, 2024
The disk contains mismatched GPT and MBR partition: /dev/sda IT will confuse Clonezilla and might make the saved image useless or fail to clone the disk.
You can use gdisk or sgdisk to fix this issue. E.g. if you are sure only MBR partition table is the one you want, you can run this command to destroy the GPT partition table while keep the MBR partition table:
sudo sgdisk -z /dev/sdx

//NOTE// (1) Replace /dev/sdx with the above hard drive name. (2) ALL EXISTING DATA ON THE DISK WILL BE LOST IF GIVING WRONG COMMAND. USE THE COMMAND CAREFULLY!

Please fix this issue then restart Cloneyilla again.

Program terminated!!

Press "Enter" to continue......

Velmi nepříjemná chyba na SSD disku, na kterém se nachází záloha prototypu, který potřebujete rozklonovat na další počítače. Jak tedy chybu vyřešit?

V mém případě jsem měl prototyp bootující v režimu Legacy, disk obsahoval 2 oddíly, tedy MBR (master boot record). Všiml jsem si, že kdykoliv jsem instaloval Windows 10 v režimu UEFI, vytvořil se oddíly disku typu GPT.

Já na to šel příkazem:

gdisk /dev/sda

(zobrazila se hláška upozorňující mě, že disk má MBR i GPT tabulku z nichž v pořádku je MBR a GPT partition tabulka je poškozená. A vybralo mi to seznam možností, co s tím dělat:

1: Zachovat GPT
2:Zachovat MBR
3: jiná možnost..

Protože jsem věděl, že chci zachovat funkční MBR tabulku (MBR má maximálně 4 primární oddíly  a další už pouze logické ve čtvrté primární, navíc MBR umí udělat oddíl o maximální velikosti 2TB, GPT takové omezení nemá a navíc může udělat více než 4 primární oddíly na disku ), bylo pro mě řešení jasné a to zmáčknout možnost č. 2 zachovat MBR.  (ve zdroji2 to mají naopak, je to tím, že mají starší verzi gdisku, ale taky vybrali MBR, jako v mém případě).

Pak mě návod vedl zmáčknout x (expert mode). Otazníkem lze vyvolat nápovědu, věděl jsem, že chci zmáčknout p (print partition table, pro zobrazení partition tabulky) a pak už jsem viděl, že je patrně vše OK, takže jsem zmáčkl možnost w (write table to disk and exit). Chtělo to ještě jedno potvrzení, po potvrzení se se mnou program rozloučil a klonování již bylo možné, protože si Clonezilla nemohla stěžovat na poškozená data o GPT tabulce, která na SSD disku nebyla.

Tohle vše se mi podařilo bez ztráty dat s plným SSD diskem. Pokud bych se však rozhodl špatně a vymazal MBR údaje z disku a místo toho si u tohoto SSD disku ponechal poškozenou GPT tabulku, přišel bych o data. Buďte proto opatrní a neriskujte, stejně tak nejsem zodpověný za to, pokud si poškodíte disk, ztratíte data, nebo partition tabulky. Děláte to na vlastní nebezpečí, takže si preventivně před takovou operací opatřete spolehlivou DD zálohu disku.

V mém případě jsem rovněž nemusel provádět restart DRBL či OS, ve kterém se taková operace udála a rovnou jsem opakovaně spustil Clonezillu, aby vše tentokrát proběhlo bez problémů.

zdroj
zdroj2 (ten mi pomohl)
Něco málo o MBR vs. GPT

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × two =