Pá. Čvn 21st, 2024

Po 7 letech se zamýšlím nad hostingem a sponzoringem začínajícími herními komunitami….

Už nikdy bych ani nezkoušel rozjíždět minecraft ani minecraftí server. Chápu, že někoho můžou nějakým způsobem přitahovat kostičky, což u mě zrovna nebylo. Tu hru jsem chtěl  zkusit, abych věděl, proč tu tolik lidí je ochotna půl dne okopávat něco hranatého, aby pak mohli postavit něco jiného hranatého. Vždyť už jen ta myšlenka je postavená na hlavu. Jinými slovy, máte děti a chcete ušetřit za lego? Nainstalujte jim minecraft, vyjde to možná na stejno…S tím rozdílem, že od toho počítače je asi neodtrhnete.

No a teď v krátkosti důvody, proč bych už nikdy na žádný server nezkoušel ani nahodit nějaký minecraftí server či L2 nebo podobný server, kde to fakt nemají dobře zorganizované.

1) Ty servery psali studenti na koleně a podle toho to taky vypadá. Hostoval jsem to nějakému mladému teamu. Nechci ty lidi urážet, každý někdy začínal, ale když jim dáte 2 dedikovaná virtuální výpočetní jádra procesoru a 2GB Ram a na 30 online Vás žádají o 4GB Ram a 4 výpočetní jádra procesoru, tak je něco špatně. Je dost možné, že si to nezvládli nastavit. Ale i největší minecraftí servery mají max 1000 online a to hovoříme o nejprofesionálnějších „amatérech“ na free scéně.

2) NIKDY nedávejte šanci teamu s průměrným stářím členů okolo 15 let. Poskytl jsem hosting už spoustě mladých teamů a žádný team, ve kterém byly 15 leté děti to nikdy nikam nedotáhli, jenom to stálo obě strany spoustu času a po měsíci se na to vykašlali. 80% 15letých nemá disciplínu, slušnost ani smysl pro morálku a zodpovědnost. To jsou důvody, proč to žádný team za poslední 4 roky s takovým věkem a vlastnostmi nikam nedotáhl.

3) Nikdy nehostujte žádnou hru, která má vysokou režii jako minecraft. Málo lidí, hodně ramek, hodně procesoru a nechci ani vědět, kolik to tenkrát žralo připojení, které mě však na páteřní síti neštvalo.

4) Nedejte šanci nikomu, kdo se fakt nesnaží s Vámi domluvit čas a místo kde se spolu dohodnete o podmínkách. Pokud Vás dostatečně neuhání, tak jim na tom prostě dostatečně nezáleží. Dělám to tak vždy a testuji si tím odhodlanost toho teamu a team který to někam dotáhne se opravdu postará o to, aby ten hosting byl, když jste osoba, která jim to dokáže poskytnout.

5) Oni žádají, Vy máte vyjednávací sílu. Takže jim to nedejte zadarmo. Jednou za měsíc mi píše vždycky alespoň 1 projekt, že shánějí „sponzora“…Sorry, nebudu platit dětem jejich hraní, na to jsou moc „vyčůraní“. Ale nechte je prokázat, že si to zaslouží a že na to fakt mají.

6) Nikdy ani neuvažujte o tom, že byste vůbec dali šanci komukoliv, kdo nemá už nějak aspoň trošku rozjetou herní komunitu. Ostatně já začínal na vlastním PC, pak jsem z náhradních dílů poskládal dedikovanou mašinu a na páteřní síť jsem migroval až mi nestačily domácí podmínky po roce fungování. Na co mi bude platit servery, páteřní linku, když bych neměl komunitu hráčů, která by takové podmínky vůbec využila? Na páteřní síť jsem migroval se 60 online před téměř 7 lety. Do té doby jsem měl mašinu v domě za záložním zdrojem a obyčejným připojením. Tehdy mi na 60 online stačilo neuvěřitelné 2mbity download a 512kbps upload. Doteď nechápu, jak bylo možné v takových podmínkách vůbec fungovat, ale opravdu to fungovalo při velké kompresi packetů. Díky tomu, že jsem opravdu musel myslet a to řešení neustále zdokonalovat mě to posunulo mnohem dál, než dnešní zajíčky, kteří si požádají o hosting, dostanou ho a za 2 měsíce se  na to vykašlou. Vždyť já bych tím přece urazil sám sebe, kdybych tady něčemu věnoval 2 měsíce a pak se na to vykašlal.

7) Úspěch se plánuje. Když Vám zajemci o hosting neukážou dokdy, jak a čím dosáhnout požadovaného cíle, tak jim šanci nedávejte, dokud už nebudou mít vlastní komunitu.

8) Pokud chcete rozjet hosting nebo cokoliv Vy, NIKDY se nespoléhejte na někoho cizího. Prostě tajemství úspěchu, proč fungujeme u nás tak dlouho je jedno jediné pravidlo. Nikdy nesvěřuj někomu něco, v čem se na něj nemůžeš na 1000% spolehnout. Nikdy jsem nikomu nesvěřoval nic, v čem by mě mohl podrazit, vykašlat se na mě, nebo mě nějak obalamutit a nikdy jsem toho nelitoval. Proč? Myslete. My nežijeme 20 let v kapitalistické společnosti, ale 20 let v post-komunistické společnosti. Společnost je tu tak naučená. A přiznávám, že v česku neexistuje spolupráce, ale jen konkurence. Rád bych s někým na něčem spolupracoval, ale nikdy to nedopadne ideálně pro Vás, takže to vždycky musíte táhnout vy. Buď finančně, nebo prací. Vždycky bude někdo, kdo bude mít kopýtka na stole a tohle já odmítám.

9) A už nikdy bych nerozjížděl hosting nějaké hry, která není v TOP10, nebo by nešla na odbyt. Žádného typu. Za prvé ceny v Česku za některé služby jsou tak na nízké úrovni, že už můžeme téměř začít hovořit o dumpingu.

10) Po 7 letech se dívám na jakýkoliv hosting úplně jinak než před 7 lety. Tolik zkušeností, kolik jsem o hostingu nasbíral za posledních 7 let nelze vyvážit ani zlatem ani platinou, zkrátka ničím, takové zkušenosti nejsou na prodej.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *