Po. Pro 9th, 2024

Když se ráno vzbudím, občas přemýšlím nad tím, co bude třeba za 50 let. Má to své výhody. Trénujete fantazii a v podstatě svůj mozek jako takový. Nazvěme to tedy něco jako  ranní cvičení, protáhnout, procvičit vaše mozkové závity.
Dnes mě napadlo, jak by to mohlo být v práci za 50 let.

Proč nad tím vlastně vůbec přemýšlet? Vždyť mě nezajímá, jak to bude za 50 let, mě zajímá co je teď! Takže Vás nezajímá, co můžete v budoucnu změnit, ale zajímá Vás to, co už změnit teď v přítomnosti nelze?
Já jen, že když se zajímáte, co bude teď…. Kdy jste to co je teď, mohli ovlivnit? No, asi někdy v minulosti, že? Proč se teda zajímáte o to, co už nemůžete teď v přítomnosti změnit, protože se to už stalo? A přiznám se, že mi není známo nic o tom, že byste se mohli vrátit do minulosti a opravit svoje současné chyby. Jestli nějaké takové zařízení z teleshopingu máte „a opravdu funguje!“, tak bych možná ve slevě jedno koupil a první co bych udělal by bylo, že bych v minulosti přesvědčil sám sebe, ať nad takovými krámy raději neutrácím peníze z peněženky.

Raději zpět k tématu.

Dnes když chcete práci, co musíte umět? Musíte umět spoustu blbostí, znát dějiny, umět biologii, chemii, matematiku, ale ne znát tu konkrétní práci, na kterou Vás stejně zaučí, pokud Vás mezi tolika uchazeči vůbec vyberou podle vašich titulů, předchozích zkušeností. Neříkám, že to co vše znám, je špatně. Ale kdybych chtěl dělat nějakou konkrétní funkci, musel bych znát velkou spoustu věcí, které v práci třeba ani nikdy nevyužiju. Školství je takové „Co kdyby…“? Co kdyby jsi to potřeboval? Co kdyby jsi to nevěděl a pak jsi to někdy potřeboval? …no tak bych byl asi v háji, že?
Jenže není spíš problém tam, kde co potřebuji? Kdybych měl team, nebo byl v teamu 100 lidí a já nic neuměl, bude to něco umět a znát z těch 100 lidí asi někdo jiný, že? Co kdyby ale neuměli nikdo z nich nic? No, tak smůla, mohli by se třeba zeptat palubního počítače, který by je to naučil a nemuseli by chodit několik let až desítek let do školy, kde jim
to tlačí do hlavy lidé placení za to, že je učí, ale nikoliv zato, že je to naučí. Znalosti že potřebuji hned?
To je taky docela diskutabilní otázka. Jak můžu potřebovat něco, co neznám, o čem nevím?

Dnes musíte platit vzdělání, aby jste mohli jít na pracovní pozici, kterou chcete a doufat, že tam taky bude trocha toho „štěstí“, při výběru a že oslníte personalisty.

A za 50 let? Hledáme piloty! Nechcete se stát pilotem? Co musím umět? Nic, vůbec nic, my si Vás zaškolíme sami. Proč bych měl proboha studovat, když bych chtěl za 50 let jenom létat s letadlem?
Za 50 let chci být pilot a ne matematický inženýr, filosofický magistr s kurzem ovládat letadlo. Chci být pilot a vědět o tom letadle třeba všechno. Mám se jít učit od učitelů, kteří nikdy nelétali, nebo raději sedět bok po boku těch nejlepších pilotů, abych viděl praxi, jak se létá?

A tohle je podle mě špatně na současném systému vzdělání. Aby jste mohli něco dělat, potřebujete hodně velké vzdělání. Koukněte na star-trek. To je nádherná ukázka toho, jaké to je, když se někdo zamyslí nad budoucností. Vezměme si například mezigalaktické obchodníky. Nepotřebují znát nic. Jenom svoji loď, cenu zboží, které chtějí prodat
a případně i cenu zboží, za které by to dokázali vyměnit. No a taky pilotovat nebo velit své lodi. Je tam někde matematika? Aha, kolik za kolik. Jasně, ta základní škola. Ale co derivace, integrály, speciální teorie relativity?
Jasně, ta stejná činnost by byla s titulem profesora filosofie jistě snazší, nebo s titulem inženýra ekonomie. Jenže ti lidé se zkrátka jen naučili to, co potřebují proto co potřebují.

A teď se zamyslete nad tím, proč tu neustále hovoříme o nějakých nepřizpůsobivých, nebo proč média pořád všem tlačí do hlavy něco jako „nepřizpůsobiví“, nepracující?

Je to blbost. Ti lidi kdyby měli 4 magisterské tituly (a dokázali by se na to vypracovat a měli k tomu rodiny, které je v tom budou podporovat), myslíte, že by byli tam, kde jsou teď?

Proč? Protože aby mohli mít práci, potřebují vzdělání. Aby dokázali dotáhnout věci dokonce a dotáhnout své vzdělání dokonce, aby mohli mít práci, nikdo je k tomu nemotivuje. Aby dokázali osobně růst, nemají na to rodinu, která by je růst
naučila. Když chtějí do práce, chtějí po nich vzdělání, které nemají a ani mít nikdy nebudou.
Proč se to v česku nedělá jako v Americe nebo jako ve Švýcarsku? V Americe jsou dokonce agentury a sociální pracovníci, kteří vám shánějí práci, jako kdybyste byli herec a oni Vaši manažeři, domlouvající další kšeft. A proč? Vy chcete pracovat, ale nedokážete si v dnešním systému najít práci, protože nemáte dostatečné vzdělání proto, aby o Vás někdo buď projevil zájem, nebo aby Vás přijal, protože jste fakt dobří, zkušení, profesionální.
Tak jsou na to lidi, kteří Vám jako konkrétnímu člověku seženou práci.

 

Po 2 dnech Vás to v práci nebaví? A je to vlastně vůbec nenormální?
Proč by bylo? Dělá ta práce (podnik, firma, zaměstnavatel) něco proto, aby Vás to bavilo?
Vždyť přece i uklízečku může někdo naučit, že její práce je zábava, stejně tak jako Vám rodiče cpou do hlavy celý život, co máte dělat, co nemáte dělat, támhleto je špatně, támhleto je dobře. Jaký je rozdíl mezi tím, když Vás někdo učí a furt vám vtlouká do hlavy,
že ta práce, kterou děláte, je ta nejlepší práce na světě a že byste ji nikdy neměnili?

Představte si, že jste řidič. Proč jste se rozhodli dělat řidiče? No protože Vás to baví, nebo to bylo to nejmenší zlo. Někdo musí mít přece důvod, proč se stát uklízečkou. Jasně, dělám pro peníze. A proč jste nedělali nic proto, aby jste dělali ne pro peníze, ale proto, že Vás to baví? Fajn, už s tím nic nezměníte? Tak si najděte důvody, proč by Vás mohla bavit tahle práce a jaké výhody má vůči práci ve výkopu.

A co začne dělat zaměstnanec, když ho ta práce začne fakt bavit? No začne se asi zlepšovat, že? Když 2 dělají totéž, není to totéž.

A jak že to mají v práci v tom Švýcarsku? V Americe Vám sehnali práci. To ale není úplné řešení, protože Vy můžete být lenoch, který pracovat nechce. To se fakt chcete jen celý život válet na gauči a přepínat kanály v televizi? Jestli ano, fakt Vás lituji, někdo by Vám měl ukázat obzor.

Ve Švýcarsku Vám nabídnou práci, když jdete na úřad práce. Pokud tu práci odmítnete, tak Vám odeberou sociální dávky a Vy si buď seženete práci rychle sami,
nebo se z Vás stane bezdomovec, protože nebudete mít z čeho platit náklady na živobytí. No, ve Švýcarsku mají třeba lepší péči o bezdomovce než u nás a třeba je tam nikdo nezapaluje na potkání, jako v Českých zemích…

A situace u nás? Nahlásíte se na úřad práce. Ikdyby Vám nabídli práci, odmítnete ji a zase nic.

A co pak dělají lidé, kteří nemají práci? Myslíte, že jdou volit? Pokud jdou volit, koho volí? No volí politické strany, které jim nalžou více. Když jste hlupák, snadno uvěříte tomu, co říkají ostatní, protože chcete. Když jste zoufalí a nemůžete dlouho najít práci, kterou chcete mít, už si taky občas rádi poslechnete dobré slovo, protože toho z médií, od přátel a ostatních slyšíte fakt málo pozitivního.
A co dělá 40% České republiky? Prostě jen přešlapují na místě a poslouchají s nadšením ty, kdo jim více nalže a zase v naději jdou volit ty stejné pány, kteří na billboardech „Budou bojovat za jejich práva a jistoty!“. Mají jistotu, že mají aspoň tu práci. Koryto čeká! Prachy jsou moje! Cože jsem těm lidem slíbil ve volbách? Ále, kašlu na to, vždyť teď mám prachy, mám místečko v parlamentu, budu držet hubu a krok, nebo jak kdo uplácí, tak budu zvedat ruku. On se zase najde blbec, kterej mě příště zvolí, vždyť mi to tak procházelo posledních 20 let, tak proč by nemělo i teď?

A teď jsme zpátky u toho, jestli chcete za 50 let být na tom stejně „špatně“ jako teď, nebo jestli se chcete mít lépe. Jo aha ony nebudou důchody!
Jo aha, oni to vytunelovali! Jo aha, to udělali poslanci! To byli ti volové! …a kteří volové je zvolili? Kteří volové dopustili, aby se tam ti volové do těch pozic dostali? Vidíte kam vás dotáhla nedostatečná vzdělanost?

Aby jste DNES dokázali něco změnit, vzdělání mít musíte. Pokud jste byli vždycky ti, kteří si ve školce na písečku plácali tu svoji bábovičku někde stranou, tak pravděpodobně ani dnes v dospělosti nebudete mit valný vliv a chuť něco změnit, dobře placenou práci (pokud nepodnikáte) a prostě se spokojíte s tím co máte. Pokud jste spokojeni s tím co máte, tak Vám gratuluji, dosáhli jste spokojenosti ve Vašem životě a nemáte se vlastně ani proč snažit neustále zlepšovat, růst a útočit na vyšší pozice, za vyšším platem, aby jste dokázali lépe uživit a zajistit rodinu. Pokud jste podnikatel a jste taky spokojen s tím co máte a myslíte si, že už to být lepší nemůže, tak Vám taky gratuluji, ale přemýšleli jste, co bude za 50 let?

Pokud jste to dočetli až sem, podařilo se mi Vás okrást o pár minut Vašeho volného času. Anebo jsem Vás naopak přiměl se zamyslet trošku nad tím, co děláte a co bude třeba za 50 let a pokud to chcete změnit, musíte jednat rychle, hned teď! Nečekejte, až za vás rozhodně někdo jiný, ale rozhodněte se hned teď co chcete v životě dělat a neseďte na zadku a něco dělějte!!! Za 50 let už k tomu asi nebudete mít znovu možnost, pokud se navíc budete chtít podívat zpět na svůj život a být na to hrdí.

 

Hodně štěstí

 

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *