St. Úno 24th, 2021

Tak a napálil jsem se. Youtuber vám ukazuje, že Be Quiet Pure Base 600 je nejtišší ze všech i dle měření, čemuž rádi snadno uvěříte. Já do toho dal 2 harddisky a to chřastění bubnující kastle kvůli běžícím harddiskům je naprosto příšerné.

Původně jsem si myslel, že se možná hluk přenáší po kabelech do bočnice skříně a není to tak. Zkoušel jsem disky přemontovat, zkoušel jsem disky umisťovat do jiných pozic. Vůbec nic z toho nemělo vliv na hlučnost pevných disků.

Bohužel, je mi líto, ta kastle je nesrovnatelně hlučnější s druhou kastlí, co tu mám a to Fractal Define R5, kterou jsem koupil za vcelku rozumné peníze z druhé ruky, protože nové už se neprodávají.

Abych nastínil propastný rozdíl v kastlích. Tak zatímco Pure Base 600 má sice trošku silnější plech, než ty nejlevnější máslové kastle za 7 stovek, bohužel to ani s tenkým odhlučněním prostě nestačí a možná neslyším disky hučet, tak je slyším, kdykoliv čtou, nebo něco zapisují a to mám ještě pocit, že bubnuje kvůli tomu bočnice skříně.

A teď jak je na tom Fractal Design R5 (tedy starší, již neprodávaný model).

Narval jsem do té skříně 8 disků (do Be Quiet Pure Base 600 se narozdíl od této vlezou jen 3 disky a je tam volná šachta na 4. disk, kterou musíte dokoupit), počítač jsem zapnul a člověk nepozná, že vedle něj běží počítač. Bočnice skříně jsou nesmírně masivní, tlusté, jestli někdo někde uvádí 2mm plech, tak já se domnívám, že je to pocitově tak možná 4mm plech, protože to těsní naprosto dokonale a to mám navíc prosklenou bočnici.

A ano, Fractal Design jsou mnohem dražší skříně, ale ten rozdíl je propastný, ve srovnání s tím, jak si vedla Be Quiet Pure Base 600 v testu. A ano, přiznávám, že tu srovnávám nesrovnatelné a to skříň za +-1500 korun a skříň, jejíž původní cena mohla být okolo 3300 korun.

Takže na počítač možná ano, ale jestli do toho plánujete dát harddisk, tak jedině Fractal Design.

Co dál? Spálil jsem se, proto píšu tento článek, abyste se nespálili vy. Bohužel, kvalitní odhlučnění, kvalitní materiály a kvalitní zpracování PC skříně něco stojí, ale že mezi skříněmi bude takový rozdíl a že si defakto realita bude naprosto odporovat s výsledky testů vcelku sledovanéh a uznávaného youtubera, to jsem skutečně nečekal.

 

Má proto Pure Base 600 smysl?

 • Designově je to odporná, nudná skříň. Promiňte mi ten ostrý názor, ale kvůli vzhledu jsem si ji nevybíral. Předek nijak ničím nevyniká, jediný důvod, proč jsem tu skříň bral bylo, že jsem se dle testů domníval, že bude skutečně nejtišší.
 • Nenabízí možnost umístění více disků, takže i pro diskové pole většího rozsahu, než 4 disky, je nepoužitelná.
 • Pokud ale máte počítač, ve kterém máte například POUZE ssd disky, tak tento problém vůbec nebudete řešit a v tu chvíli by pro Vás skříň mohla dávat smysl.
 • Umožňuje vpředu volbu 3 rychlostí ventilátorů (to se hodí zejména u herního PC, kdy chcete ručně volit režimy “tichý/normál/lépe chlazený ale hlučnější).
 • Nemá úplně máslové, tenké plechy, ale i přes odhlučnění to není takový zázrak, jak mi bylo prezentováno youtuberem z minulého článku.
 • Nerezonuje kvůli harddiskům na volnoběh (což by byla už opravdu ostuda u takto drahé skříně)
 • Má vcelku dost prostoru a zezadu pod deskou z druhé strany namontovat 2 ssd disky.

Komu tedy po mé zkušenosti doporučím

 • Komukoliv, kdo chce konzervativní design a vzhledově se mu kastle líbí (jsou na trhu hezčí a moderněji vypadající skříně, takže je to věc vkusu)
 • Komukoliv, kdo ve skříni nebude provozovat harddisky, ale pouze SSD disky

Komu nedoporučím

 • Nikomu dalšímu. Ta skříň je vzhledově (alespoň pro mě) naprosto nudná, designově zaostává za konkurencí tak 6 let
 • Komukoliv kdo by chtěl dát do skříně byť jen 1 jediný harddisk, hlučné v tom budou i harddisky s 5400 otáčkami

 

Co bych vzal místo toho, kdyby mi nešlo o hluk?

in-win 301, nebo Zalman Z9 neo. Konzervativnější design Zalman T6 (ale nedávejte do ni silnější komponenty, bude se přehřívat).
Dokonce bych si troufnul říct, že hlučnost harddisků je srovnatelná s neodhlučněnou skříní Zalman Z9 Neo, která si na “odhlučněnou” ani nehraje a nesnaží se zařadit se mezi odhlučněné skříně.

 

 

 

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními , v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 6000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen + 16 =