Po. Pro 9th, 2024

Tak a napálil jsem se. Youtuber vám ukazuje, že Be Quiet Pure Base 600 je nejtišší ze všech i dle měření, čemuž rádi snadno uvěříte. Já do toho dal 2 harddisky a to chřastění bubnující kastle kvůli běžícím harddiskům je naprosto příšerné.

Původně jsem si myslel, že se možná hluk přenáší po kabelech do bočnice skříně a není to tak. Zkoušel jsem disky přemontovat, zkoušel jsem disky umisťovat do jiných pozic. Vůbec nic z toho nemělo vliv na hlučnost pevných disků.

Bohužel, je mi líto, ta kastle je nesrovnatelně hlučnější s druhou kastlí, co tu mám a to Fractal Define R5, kterou jsem koupil za vcelku rozumné peníze z druhé ruky, protože nové už se shání těžko.

Abych nastínil propastný rozdíl v kastlích. Tak zatímco Pure Base 600 má sice trošku silnější plech, než ty nejlevnější máslové kastle za 7 stovek, bohužel to ani s tenkým odhlučněním prostě nestačí a možná neslyším disky hučet, tak je slyším, kdykoliv čtou, nebo něco zapisují a to mám ještě pocit, že bubnuje kvůli tomu bočnice skříně.

A teď jak je na tom Fractal Design R5 (tedy starší, již neprodávaný model).

Narval jsem do té skříně 8 disků (do Be Quiet Pure Base 600 se narozdíl od této vlezou jen 3 disky a je tam volná šachta na 4. disk, kterou musíte dokoupit), počítač jsem zapnul a člověk nepozná, že vedle něj běží počítač. Bočnice skříně jsou nesmírně masivní, tlusté, jestli někdo někde uvádí 2mm plech, tak já se domnívám, že je to pocitově tak možná 4mm plech, protože to těsní naprosto dokonale a to mám navíc prosklenou bočnici.

A ano, Fractal Design jsou mnohem dražší skříně, ale ten rozdíl je propastný, ve srovnání s tím, jak si vedla Be Quiet Pure Base 600 v testu. A ano, přiznávám, že tu srovnávám nesrovnatelné a to skříň za +-1500 korun a skříň, jejíž původní cena mohla být okolo 3300 korun.

Takže na počítač možná ano, ale jestli do toho plánujete dát harddisk, tak jedině Fractal Design.

Co dál? Spálil jsem se, proto píšu tento článek, abyste se nespálili vy. Bohužel, kvalitní odhlučnění, kvalitní materiály a kvalitní zpracování PC skříně něco stojí, ale že mezi skříněmi bude takový rozdíl a že si defakto realita bude naprosto odporovat s výsledky testů vcelku sledovanéh a uznávaného youtubera, to jsem skutečně nečekal.

 

Má proto Pure Base 600 smysl?

  • Designově je to pro mě odporná, nudná skříň. Promiňte mi ten ostrý názor, ale kvůli vzhledu jsem si ji nevybíral. Předek nijak ničím nevyniká, jediný důvod, proč jsem tu skříň bral bylo, že jsem se dle testů domníval, že bude skutečně nejtišší ze všech a poměr ceny/výkon, fotografie odhlučnění tomu dával smysl.
  • Nenabízí možnost umístění více disků, takže i pro diskové pole většího rozsahu, než 4 disky, je nepoužitelná. (Jsou tam jen 3 šachty s gumovými těsněními a speciálními šroubky na odhlučnění disků + pro 4. disk si budete muset někde opatřit/koupit další namontovatelnou šachtu.
  • Každá šachta drží na 3 šroubcích, přišroubovaná do skříně, takže si šachtu můžete vymontovat, disk si do šachty pohodlně našroubujete speciálními šroubky dodávanými ke skříni, po zašroubování disku do šachty, tuto šachtu následně přes integrované neodejmutelné šroubky můžete našroubovat do skříně, mezi další šachty.
  • Disky lze umístit z obou stran, tedy jak stranou vedení kabeláže na straně, kde je základní deska, tak i za ní, musíte však použít SATA kabely se zahnutou kabeláží, u běžných SATA kabelů už jsem měl problém dovřít skříň.
  • Pokud ale máte počítač, ve kterém máte například POUZE ssd disky, tak tento problém vůbec nebudete řešit a v tu chvíli by pro Vás skříň mohla dávat smysl.
  • Umožňuje vpředu volbu 3 rychlostí ventilátorů (to se hodí zejména u herního PC, kdy chcete ručně volit režimy „tichý/normál/lépe chlazený ale hlučnější).
  • Nemá úplně máslové, tenké plechy, ale i přes odhlučnění to není takový zázrak, jak mi bylo prezentováno youtuberem z minulého článku.
  • Nerezonuje kvůli harddiskům na volnoběh (což by byla už opravdu ostuda u takto drahé skříně)
  • Má vcelku dost prostoru a zezadu pod deskou z druhé strany lze namontovat 2 ssd disky, tak jako to nabízí i dražší skříně.
  • Dobře se na tom utírá prach, protože vrchní panel je defakto hladká plocha, včetně tlačítek.
  • Skříň je vcelku prostorná, pohodlnost vkládání grafické karty však nemohu posoudit, protože jsem do toho montoval diskové pole s integrovanou grafikou. Šířka skříně však bude vyhovující i pro jedny z největších heat-pipe chladičů na trhu. U skříní, kde jsem měl obavu vložit chladič Scythe susanoo, zde by se chladič bez problémů vešel a ještě by tam zbyla rezerva všude okolo. Vodní chlazení jsem nepoužíval, tepelného výkonu tam nebylo tolik na odvod.

Komu tedy po mé zkušenosti doporučím

  • Komukoliv, kdo chce konzervativní design a vzhledově se mu kastle líbí (jsou na trhu hezčí a moderněji vypadající skříně, takže je to věc vkusu)
  • Komukoliv, kdo ve skříni nebude provozovat harddisky, ale pouze SSD disky
  • komukoliv, kdo si chce volit hlasitost počítače ručně posuvníkem vpředu na skříni.

Komu nedoporučím

  • Nikomu dalšímu. Ta skříň je vzhledově (alespoň pro mě) naprosto nudná, designově zaostává za konkurencí tak 6 let
  • Komukoliv kdo by chtěl dát do skříně byť jen 1 jediný harddisk, hlučné v tom budou i harddisky s 5400 otáčkami
  • Komukoliv, kdo hledá kompaktní skříň, tato kompaktní vážně není.

 

Co bych vzal místo toho, kdyby mi nešlo o hluk?

in-win 301, nebo Zalman Z9 neo. Konzervativnější design Zalman T6 (ale nedávejte do ni silnější komponenty, bude se přehřívat).
Dokonce bych si troufnul říct, že hlučnost harddisků je srovnatelná s neodhlučněnou skříní Zalman Z9 Neo, která si na „odhlučněnou“ ani nehraje a nesnaží se zařadit se mezi odhlučněné skříně.

Do čeho jsem nakonec šel

Byl jsem velmi spokojen s již dřívějším nákupem skříně fractal design define R5 z druhé ruky na moje druhé diskové pole na experimenty. Takže jsem po tomto zklamání z Be Quiet Pure Base 600, už budu tentokrát chtít jít na jistotu. Takže volba tentokrát ZNOVU padla na Fractal Design. Přemýšlel jsem, jestli si připlatit za Define R6 (pozor, jen řada Define má zvukovou izolaci!), ale i kdybych si to mohl v pohodě dovolit, tak mi to v poměru cena/výkon přece jen připadalo moc si platit za kastli 3500 korun, nebo 4200 korun u fractal design define 7 a současně jsem věděl, že nechci bigtower, jinak bych šel asi do Define XL R2.
Taky jsem zjistil, že černá kastle u bílé stěny už působila okoukaně, takže bych se nebál zaexperimentovat a šel bych do sytě bílé skříně. Jak to dopadlo?
Přiznejme si, že emoce prodávají, tato skříň tedy rozhodně krasavec není, ale sytě bílá barva (zapomeňte na zažloutlé plasty z 90. let) působí opravdu mezi dnešní záplavou černých skříní s RGB ventilátory vypalující oko pozorovatele, jako naprosto futuristické zjevení.

Možná už tušíte, volba padla na:

Fractal Design Define R5 v bílém provedení

Pořídil jsem ji nakonec na Mironetu, který dle heuréky vychází nejlevněji z trojice TSbohemia.cz, Alfa.cz a mironet.cz. Za cenu něco přes 2800 korun, se jedná zatím o nejtišší skříň, jakou jsem kdy měl, kterou už dále nemám za potřebí dále odhlučňovat. Na Alze tato skříň vychází skoro o 4 stovky dráž, než na Mironetu, které můžete vložit např. do dopravného, nebo do pořízení dalšího příslušenství. Pro bystrého čtenáře mohla vyvstanout otázka: „A není to příliš drahé?“ . Otázka není cena, ale životnost. Fractal Design má skříně, které mají design nepodléhající módním trendům, takže předpokládám, že mi taková skříň vydrží minimálně 5 let. Spočítejme si to. Budu počítat cenu klidně 3000 korun, děleno 5 roky. Ročně mě tato skříň vyjde hodnotově/amortizačně na 600 korun. Za 600 korun kvalitní skříň neseženete a časem se při používání, přenášení, stěhování, práci se skříní taková skříň v hodnotě 600 korun opotřebí mnohem snadněji a dříve, než skříň v hodnotě 3000 korun, která je z velmi tlustých kovových materiálů, nejedná se o tzv. máslové plechy, které se ohýbají, jen se o skříň lehce opřete dlaní, takže i při podstřelení životnosti na „JEN“ 5 let, se jedná v podstatě o vynikající skříň, u které vám žádný z těchto problémů nehrozí. Skříň nikde nerezonuje, bočnice jsou velmi pevné, odolné a nemají se tendenci prohýbat.

Ten důvod, proč jsem tak pečlivě vybíral skříně je následující:
Konečně neslyším chroustat 8TB 7200 otáčkové disky, zainvestoval jsem do kvalitnějšího spánku.

 

Co jsem udělal jinak

Kvůli redukci modrého světla jsem nezapojoval modré diody do základní desky. Myslím si, že by skříň působila ještě moderněji, kdyby místo modrých diod, někdo zvolil např. sytě červené, už jen proto, že výrobci dnes všude cpou modré diody kde to jen jde. Ale to je jen věc názoru. Všimněte si, že skříň není prosklená, mám i druhou stejnou skříň černé barvy v prosklené variantě. Vevnitř je spousta šachet na disky, hodně v odhlučnění skříně dělájí i přední dvířka, na kterých je zevnitř vidět zvuková izolace a po otevření se doslova ozve hluk 8TB harddisků. Přiznávám, že jsem obětoval design ve prospěch tichosti, ale nelituji za tuto hodnotu jediné koruny, protože za moje peníze dostávám přesně tu kvalitu, jakou jsem si představoval v podobě tichosti.

Ještě uvažuji nad tím, že možná odpojím zadní ventilátor, protože množství tepla, které se ve skříni generuje je naprosto minimální. Anebo odpojím ventilátor na chladiči CPU a zkusím nechat běžet pouze právě zadní ventilátor ve skříni na výfuk (který byl součásti skříně a domnívám se, že tento ventilátor nahradím za ještě tišší variantu), protože mám hypotézu, že i tak dojde k vytvoření dostatečného tahu vzduchu uvnitř skříně, což by na uchlazení tak nevýkonných komponent mělo stačit.

 

 

 

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *