Ne. Kvě 19th, 2024

Tak dlouho jsem vybíral telefon, až jsem si na 100% jistý, že jsem sice vybral to nejmenší zlo, ale současně jsem věděl, že tato situace po roce u Samsungů nastává a to u všech.

Řešení jsou 2. Buď si úplně zakážete jakékoliv aktualizace a mobil by měl zůstat vcelku rychlý. Anebo pokud chcete bezpečnost, musíte se uchýlit k velmi nepříjemným krokům, přesně kvůli kterým jsem na Samsung velmi naštvaný.

A budu se opírat o tento zdroj.  Každý mobil od samsungu po běžném používání se vám po 1 roce viditelně zpomalí hned po první možné aktualizaci z nového roku. A tohle je přesně i případ u mě. Těším se, až Evropská Unie napálí Samsungu miliardové pokuty za toto jednání, čímž si defakto do mobilu instalujete softwarové kurvítko. Mobil sice dál funguje, ale stává se nepoužitelným a výrobce vás nutí si koupit novější telefon, ačkoliv ten stávající má hardwarově potenciál na to, aby telefon běžel naprosto perfektně.

A tady přicházím k uvědomění, že nic z tohoto uživatelé produktů Apple nemají za potřebí. Sice nesouhlasím s filosifií, že máte v mobilu uzavřený systém, to fakt nemám rád a současně se mi líbí, že na Androidu můžete kde co vylepšit, očesat. Jenže důvod proč k takovému konání máte je buď touha si to zařízení upravit tak, jak přesně chcete, protože to nezvládá výrobce, anebo je vaše zařízení tak šíleně zasekané a pomalé, že je to jen z nouze ctnost.

Takže na co je mi po roce mít mobilní telefon, který sice neposílá nic viditelně do číny, nehrozí mi ztráta uživatelských dat a defakto „mohu mít klidný spánek“, protože mobilní telefon je prošpikován řadou bezpečnostních funkcí, když ve finále je mobilní telefon tak zasekaný a pomalý, že mě to motivuje vytvářet další uhlíkovou stopu tím, že ho budu muset zahodit a koupit nový telefon.

 

Já chci telefon aspoň na 3 nebo na 5 let, nechci procházet rozhodovací paralýzou každý rok!

 

Finále je, že z 64GB paměti v mobilu, mám viditelnými soubory zabráno jen 3,65GB, ale zabraného místa mi to ukazuje 28GB. A dost! tak se pojďme podívat na analýzu.

 

Facebook nejde odinstalovat!

Takže projdeme si aplikace a odinstalujeme všechny aplikace. Aplikaci facebook nejsem schopen ani odinstalovat, přičemž facebook v mobilu jsem prostě přestal používat, kvůli tomu, ke kolika informacím si facebook na mobilu sáhne. Takže prvně musíte odinstalovat vpravo nahoře všechny aktualizace facebooku a teprve až pak jste schopni zastavit aplikaci, odebrat zbytek a uvolnit tak dalších 800 mega za aplikaci, kterou nepoužíváte. Skvělý….

Migrace aplikací a nastavení ze starého mobilu? Naběhl jsem si!

To byla velká hloupost, protože pokud si ze starého mobilu např. zmigrujete spolu s veškerým nastavením i případný bloatware, malware aplikace, tak pochybuju, že by vám bezpečnostní featury u samsungu nějak zázračně pomohly. Takže mi v mobilu smrděl ještě xiaomi home… 248 MB za nic nedělající aplikaci. Quo vadis můj sne o bezpečném mobilu?

Můžu si přesunout všechny aplikace naráz na SD kartu? Ne.

Kdyby se v Googlu raději více věnovali tomu, aby nebylo nutné trávit celý den nad něčím, co např. uživatelé produktů Apple nemusí vůbec řešit, tak bych ten operační systém měl raději.
Nicméně pojďme se nad tím zamyslet. Už minulý rok, když jsem vybíral telefon a nechtěl jsem čínu, ale nějaký „západní“ telefon, měl jsem na výběr už prakticky jen ze 4 značek. Apple, Samsung, Sony a LG. Ostatní telefony, se buď vyráběly v číně, anebo měly v sobě komplet čínské vnitřnosti a já si uvědomil, že už fakt nechci špionážní přístroj, ale telefon. Bohužel samsung mě přesvědčil o tom, že telefony sice umí vyrábět, ale jejich kvalita je omezena jen na první rok, než přijdou aktualizace a telefon udělá nepoužitelným, aby uživatele motivoval ke koupi nového telefonu. Takto si kapitalismus nepředstavuji, kdy jsem defakto rukojmím několika výrobců telefonů.

Zapněte Ochranu zařízení, abyste získali další ochranu proti virům a spywaru….souhlasíte s Licenčními smlouvani s koncovým uživatelem společnosti ?!McAfee!?

…takže jsem si koupil mobil, kde mi cpou antivirus, který nejen nechci, ale pokud si dobře pamatuji, tak ani na PC ten antivirus nešel odinstalovat. Jsem ztracen! Není moc horších antivirů, které bych si mohl do mobilu dát…S tím rozdílem, že o takto špatné rozhodnutí se za mě postaral Samsung. Díky Samsungu <3 Já se snad naštvu a začnu si dělat vlastní telefony, to už fakt není možný.

Facebook, Facebook App Installer, Facebook Services

Tuna zbytečných aplikací zabírajících místo. Můžete pouze odinstalovat aktualizace, ale aplikaci jako takovou neodinstalujete. Tak daleko to dotáhl facebook, už se ho nemůžete ani zbavit. Facebook používám už jen na PC v prohlížeči, díky čemuž sám sebe nutím facebook používat maximálně na odepsání přátelům 1x denně, nebo na zaplacení reklam v projektech, na kterých se podílím a na víc ho už nechci používat. Dobrý sluha, zlý pán, takže v mobilním telefonu si nainstaluju jen své vlastní sociální sítě, kterých budu autorem.

Galaxy Themes, Galaxy Apps a další Samsung Bloatware, který nelze odinstalovat

Já vážně nemám zájem o aplikace, které mi nabídnou za 99 CZK změnu pozadí v mobilu na skákající bublinky. Nejde to odinstalovat, nejde to odebrat, vynucené zastavení prakticky nic neřeší.

Co s tím?

Po roce používání Samsungu jsem poučen.
1. Nikdy neinstaluj aktualizace, pokud chceš, aby ti zůstal výkon (bohužel na úkor bezpečnosti)
2. Pořiď si do mobilu paměťovou microSD kartu a na ni přesuň úplně všechna data, nauč na to posílat data úplně všechny aplikace a udržuj si vnitřní paměť co nejprázdnější
3. Používání různých clean masterů a app cleanerů je jako chůze v minovém poli, že si do mobilu nainstalujete akorát malware či trojan, který se tváří, jako čistící aplikace, nicméně efekt po hodně zahnojeném mobilu je stejně jenom dočasný.

A proč nemáš iPhone?

Neodsuzuji nikoho, když má iphone. Chápu to. Nicméně já do iphonu jít nemůžu, protože:

  1. Iphone má absenci 2 plnohodnotných nebo aspoň 2x nanosim (potřebuji dual sim telefon). E-sim nechci.
  2. Absence paměťových karet
  3. Absence audio jacku, ten fakt používám a odmítám s sebou tahat deset redukcí. Často mám mobil u počítače a jen přepojím kvalitní sluchátka s mikrofonem do telefonu a zpět do počítače.
  4. Nechci bezdrátová sluchátka, která se mi v nejméně vhodnou chvíli vybijí.
  5. Pádlo. Kromě toho nejmenšího nového iphonu, jsou všechny příšerná pádla hlavně do šířky. Není to ergonomické a už vůbec ne praktické a výsledkem je kolik? O 1,5 CM širší uhlopříčka telefonu? Pokud se chci podívat na film, tak si zajdu do kina na pořádný zážitek a nebudu honit zábavu pro chudé v podobě netflixu nebo HBO GO na mobilním telefonu. Já navíc telefon používám vždy s koženým pouzdrem, ve kterém mám např. vizitky, takže telefon má ještě o 0,5 CM na šířku víc, než kdyby byl v silikonovém pouzdře. Zato je však velmi kvalitně chráněn proti nárazu, či dodatečně proti polití, nebo poškrábání víka telefonu. Proto potřebuji úzký telefon, který na šířku nebude mít více než cca 70mm.

Závěr

Co mi tedy prodal Samsung?  Dostal jsem telefon, který parametricky vypadal OK, recenze ve své době říkaly jasně „jdi do toho“. Teď nákupu lituji protože jsem dostal telefon, plný bloatwaru, aplikací, které nemohu odinstalovat, nemám defakto nad telefonem vůbec žádnou kontrolu, nemám root práva, abych si v zájmu komunitního „pomož si sám“ mohl telefon zrychlit a promazat různé cache operačního systému a tím telefon zrychlit.Výsledek je, že mám sice vnitřní paměť 64GB, kterou kdybych zaplnil, telefon se stane naprosto nepoužitelným a jsem defakto nucen do telefonu vložit další SD kartu a na ni vše přesunout, aby byl telefon jakž takž použitelný. Použitelnost se projevuje tak, že to co vám před „čištěním“ naběhlo za 7 vteřin (kontakty telefonu, smsky a další základní programy) teď trvá už „jen 2 vteřiny“…Totální ostuda! Samsung možná dělá bezpečné telefony, ale po první aktualizaci nepoužitelné. Je to naprosto nepřijatelný a odporný způsob, jak zákazníka donutit si koupit nový telefon. Je to úplně to stejné, jako kdybyste si koupili automobil nebo elektromobil a již po roce používání mu klesl výkon o 10 KW, spotřeba o 2 litry paliva na 100 Km nebo dojezd u elektromobilu o 80 kilometrů. Naprosto nepřijatelné.

Ze 7 vteřin náběhu každé aplikace jsem to zredukoval na nějaké 2 vteřiny. Telefon je viditelně rychlejší než předtím, ale že bych skákal radostí do stropu se rozhodně říct nedá.

 

Poučení

Android je operační systém, který je v základu možná použitelný, protože nemá v sobě hromadu bloatwaru od výrobců telefonů, o které se nikdo neprosil. Výrobci telefonů po celém světě z tohoto operačního systému udělali možná tak kvalitní špehovací zařízení, nebo sice možná o trošku bezpečnější zařízení, ovšem ta pomalost vám začne po čase tak lézt na nervy, že si buď pořídíte novější telefon, nebo začnete pátrat po tom, jak telefon rootnout, přemazat, nahrát si tam váš vlastní android a ne ten od samsungu, nebo si zajistit vlastní operační systém, či nějaký third party operační systém typu lineage OS a další. A co mi dává záruku na tom, že když si pořídím klidně nejdražší telefon od samsungu za 40 tisíc, že se stejná situace nebude po roce opakovat? A přesně proto, jsem nešel do žádné vlajkové lodi, protože si uživatelé stěžovali na totéž, po ročním používání, co já. Hardwarově je to špičkový telefon, ale softwarově je to naprostý odpad, který z kvalitního telefonu dělá nepoužitelnou cihlu, ze které v zoufalosti odinstalováváte vše možné i nemožné a doufáte, že bude telefon zase alespoň o 10% použitelnější, přičemž vám dochází, že tudy cesta nevede.

Takže můj příští telefon na denní používání bude:

  • Bezpečnější
  • Rootnutelný
  • S velkou komunitou uživatelů a spoustou náhradních bootloaderů, nástrojů a vychytávek
  • Bude obsahovat jen ty nejnutnější aplikace, nic navíc, protože cokoliv navíc vám akorát zaseká telefon
  • + všechny požadavky, které jsem po telefonu měl v jednom z minulých článků na toto téma

V čem při mém rozhodávání při koupi telefonu byla chyba

Výrobci, kteří vám nabídnou upgrade telefonu na novější verzi androidu, vám prodávají telefon sice s potenciálem, ale ve skutečnosti je to akorát časovaná bomba, kdy po upgradu zjistíte, že máte najednou o 30% horší telefon, než jaký jste si koupili. Vše je pomalejší, vše telefonu déle trvá a vy se utěšujete bezpečností, než se rozhodnete situaci podívat na kloub. V tomto případě u Samsungu není řešením pořídit nový telefon, protože tam to bude totéž (ano i u telefonů za vyšší desítky tisíc). Upřímně doufám, že Evropská Unie Samsung a další významné výrobce mobilních zařízení prostě donutí přestat produkovat takové aktualizace, které znatelně zpomalí telefon. Stejně tak doufám, že se začnou trestat výrobci telefonů za to, že vám prodají telefon, který obsahuje tunu zbytečného bloatware, (ten McAffee mě dnes fakt porazil) a raději ať máte nějakou starší verzi androidu, která nejde upgradenout, než se trápit s nepoužitelným telefonem, který už při otevírání kontakt listu máte chuť zahodit do řeky a takového rozhodnutí nelitovat.
Další velkou chybou bylo, že Samsung A415F nepatří mezi komunitně úspěšné telefony, takže sehnat na něj návod na rootnutí, který by opravdu fungoval, je složité. Momentálně jsem přesně v situaci, kdy bych si rád rootnul telefon, podíval se na souborový systém telefonu, abych promazal všechny zbytečnosti, odpad, cache, ale to bohužel u tohoto telefonu ještě zabere nějaký čas, případně počkám po záruce. Jinak na záruku kašlu, stejně by mi záruku u telefonu, který hardwarově nemá žádný problém, nic neuznali, takže rootnutí sice znamená ztrátu záruky, ale taky potenciál k prodloužení životnosti již tak pomalého telefonu, který však hardwarově nemá méně výkonu, než vlajkové lodě střední třídy jiných výrobců. Přiznejme si, že se tím pádem z mobilů stává větší spotřební zboží, než si sami myslíme.

Co do budoucna?

No nic, zkusím se začít zabývat rootovací scénou, protože Samsung dělá po hardwarové stránce špičkové telefony za dobrou cenu, ale ten software, co si člověk neudělá to nemá.
Pokud se mi to nepodaří, tak začínám vážně uvažovat nad tím, že začnu kupovat Samsung Telefony, které jsou třeba rok nebo 2 roky venku jako nové, patrně na ně už budou root návody též venku a tímto způsobem si dovedu představit, že bych mohl mít telefon, se kterým budu spokojen delší roky. Bude to třeba starší vlajková loď (což mi nevadí, lidé dnes už stejně nepoznají, jestli máte telefon za 35 tisíc nebo za 6), kterou si rootnu a telefon bude dělat přesně to, co po něm chci. Pro mě osobně největší problém v dnešním světě pádel, jsou rozměry telefonu do šířky, jen takový požadavek jako +- < 70mm na šířku vyřadí cca 95% výrobců telefonů i vlajkové lodě, které jsou totální pádla. Měl jsem předminulý telefon pádlo. Nechci pádlo.
Tady je cesta.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × 5 =