So. Čvc 27th, 2024

Přátelé, vážení čtenáři,

tento článek bude vypsáním mé nešťastné dušičky ze situace na trhu dnešních mobilních telefonů.

Zkráceně vám řeknu, jaké jsou mé požadavky po telefonu:

  • šířka telefonu pod 70mm (nehodlám držet pádlo, nepotřebuji dopádlovat z Kuby do USA)
  • Dual sim (nechci e-sim)
  • Použitelně fotit, použitelně točit video
  • Co nejméně bezpečnostních CVE chyb
  • Nechci zasekávající se telefon
  • Číny už bylo dost. Děkuji Xiaomi, ale potom, co vyšel najevo tento průšvih, tak už si nekoupím nikdy nic, co má centrálu v Číně nebo to koupili číňani (tedy už žádné Xiaomi, Huawei, Honor, Realme, Oppo, Motorola, Doogee, OnePlus, Ulefone, Lenovo, iGet, Razer, Vivax, Cyrus, Elephone, Beafon, eSTAR, TP-link, i.safe MOBILE, Acer, Ken xin da atd…)
  • Ideálně dedikovaný slot na paměťovou kartu, případně 128GB paměti
  • Cena pod 10 tisíc korun, cokoliv víc už mi připadá jako kupovat si pozlacené kladivo, když mi stačí obyčejné kladivo. Stejně se do roka telefon zaseká, umře, ukradnou ho, nebo příjde nějaká aktualizace, která z něj udělá nepoužitelně pomalý telefon a bohužel tento osud má tendenci postihnout i vlajkové lodě
  • Nejnovější Android (momentálně Android 10)
  • Neplánuju na tom hrát hry, prostě chci jen obyčejný pracovní telefon, nepotřebuji tedy vysoký výkon, ale taky nechci telefon, který se mi bude zasekávat při otevření prohlížeče

Takže se omezuji už jen na značky Sony, Samsung, Nokia, LG a teoreticky Asus

Samsungy jsou super v tom, že si vyrábějí všechno sami, problém je, že kdykoliv jsem se bavil s majitelem Samsungu, zpravidla po roce, roce a půl vyšla nějaká aktualizace, kvůli které se telefon nesmírně zasekal, zpomalil.

Sony u některých modelů (např Xperia L4) mě příjemně překvapila čipem Mediatek Helios P22 MTK 6762, kvůli bezpečnosti viz CVEDETAILS ve srovnání zde s Qualcomem.

Už v recenzích se však hovoří o tom, že se telefon občas zasekává a není úplně rychlý (Xperia L4).

Co s tím?

Nic…Když koupíte Samsung, tak se vám telefon zpravidla do roka, roka a půl zpomalí používáním natolik, že si stejně budete kupovat nový telefon.

Když koupíte telefon od Sony, tak pokud za něj nevyhodíte českou průměrnou výplatu, tak bude telefon pomalý, zasekaný, nebo bude špatně fotit/točit, viz recenze.

Když koupíte telefon od Nokie, budete tam mít děravé snapdragony a totéž vás čeká u Asusu.
Pak už schází jen LG. Jenže žádný telefon od LG k dnešnímu datu 16.8 nemá Android 10.

Došly značky, došly kvalitní telefony

Asi mám moc velké požadavky po telefonech. Většina telefonů, které mají to, co bych chtěl, bohužel mají šířku 75 nebo 73 milimetrů a v kombinaci s tlustým pouzdrem máte šířku telefonu s pouzdrem cca 80mm. Já nechci držet telefon jen tak sporadicky, aby mi snadno upadl na zem.

Takže původně jsem vybíral mezi Nokii 5.3 a 7.2, jenže to jsou pádla.
Pak mě zaujala Sony Xperie L4 nebo Xperie 10 II no a pak už tam s androidem 10 bohužel nic dalšího nevidím.

Tím nabídka českého ubohého trhu asi končí. LG jsou třeba dobré telefony, ale Android 9 je Android 9 a vidím, že je to pádlo vedle pádla, nejužší telefon má na šířku 73,9mm.

Já se konečně těším, až se výrobci naučí dělat kvalitní telefony bez stovek bezpečnostních děr se závažností 10.0 na CVEdetails.com. Problém je pak už jen jediný. Android je jedna velká bezpečnostní díra. Neměl bych raději protestně přejít na starou tlačítkovou Nokii 6210i?

Jenže člověk si už navykl na desítky aplikací na androidu a najednou by mu to chybělo.

Nezbývá mi tedy nic jiného, než pořídit novější telefon, který si budu buď muset přeflashovat, nebo si přeflashuji na jiný OS můj stávající Xiaomi redmi 4X a budu předstírat, že teď už je to konečně bezpečný mobil.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *